آینده بازار مسکن

پیش بینی و آینده نگری کارشناسان از پیش بینی و آینده نگری کارشناسان از بازار مسکن در سال ۹۹ چیست؟

صاحب نظران حوزه اقتصاد مسکن با بررسی دلایل رشد قیمت املاک و مستغلات در نیمه اول سال ۹۹، جهت حرکت بازار مسکن تا آخر نیمه سال جاری را اینگونه پیش بینی میکنند:

در ابتدا برای اینکه درک واقعی تری از آینده بازار مسکن داشته باشیم لازم است مختصرا علل افزایش قیمتها را با هم مرور میکنیم:

  • ورود حجم زیاد نقدینگی به اقتصاد کشور
  • افزایش قیمت دلار

کارشناسان با بیان اینکه ورود حجم زیاد نقدینگی به اقتصاد کشور عامل مهمی در نوسانات شدید بازار دارایی ها از جمله بازار مسکن بوده است، در همین راستا طبق آمار رسمی، حجم نقدینگی در خردادماه امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته بیش از ۳۰ درصد و حجم پول( برخلاف شبه پول) در همین بازه زمانی بیش از ۶۱ درصد افزایش پیدا کرده است. این آمارها نشان می دهد بخش زیادی از این پول به بازارهای مختلف دارایی و از جمله بازار مسکن وارد و در نتیجه سمت و سوی قیمتی این بازارها را تحت تاثیر قرار داده است.

اگرچه با توجه به تجربه دوره های گذشته رونق قیمتی در بازار مسکن، این انتظار وجود داشت که این دوره افزایش قیمت نیز کوتاه باشد اما به دلیل شکل گیری برخی نااطمینانی ها، کل بازار دارایی ها از جمله بازار مسکن تحت تاثیر قرار گرفت.

علاوه بر پول هایی که به صورت مستقیم به بازار املاک وارد شده اند، بخشی هم پس از ورود به سایر بازارها و کسب سود قابل توجه، تصمیم به خارج شدن از این بازارها و ورود به بازار مسکن گرفته اند. در مجموع با توجه به شواهد فعلی به نظر می رسد با توجه به حجم نقدینگی موجود در جامعه، بازگشت ثبات قیمتی به بازار مسکن در آینده کوتاه مدت بعید باشد.


تاثیر نوسانات ارز در افزایش قیمت ملک

در اقتصاد ایران نه تنها قیمتهای کالاهای مصرفی بلکه ارزش دارایی ها هم متناسب با قیمت دلار تعیین می گردد.
قیمت کاذب دلار موجب شده که در نتیجه پیروی قیمت مسکن از دلار، شکاف بین قیمت حقیقی مسکن و قدرت خرید مسکن به بالاترین میزان تاریخی خود برسد.
چنانچه بارها در اقتصاد ایران اتفاق افتاده بالاخره حباب مسکن تخلیه خواهد شد که این امر در نتیجه کاهش حباب دلار امکان پذیر است.


 

آینده حوزه بازار مسکن

 


و اما نتیجه این همه تورم اینکه:میلیاردرهای فقیر در حال افزایش هستند…

همان آدم‌هایی که یک دفعه خانه هایشان شده است چند میلیارد و ماشین هایشان شده چند صد میلیون، اما در پرداخت پول برق و بنزین خود ناتوانند!!!