آینده بازار مسکن

پیش بینی و آینده نگری کارشناسان از پیش بینی و آینده نگری کارشناسان از بازار مسکن در سال ۹۹ چیست؟

صاحب نظران حوزه اقتصاد مسکن با بررسی دلایل رشد قیمت املاک و مستغلات در نیمه اول سال ۹۹، جهت حرکت بازار مسکن تا آخر نیمه سال جاری را اینگونه پیش بینی میکنند:

در ابتدا برای اینکه درک واقعی تری از آینده بازار مسکن داشته باشیم لازم است مختصرا علل افزایش قیمتها را با هم مرور میکنیم:

  • ورود حجم زیاد نقدینگی به اقتصاد کشور
  • افزایش قیمت دلار

کارشناسان با بیان اینکه ورود حجم زیاد نقدینگی به اقتصاد کشور عامل مهمی در نوسانات شدید بازار دارایی ها از جمله بازار مسکن بوده است، در همین راستا طبق آمار رسمی، حجم نقدینگی در خردادماه امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته بیش از ۳۰ درصد و حجم پول( برخلاف شبه پول) در همین بازه زمانی بیش از ۶۱ درصد افزایش پیدا کرده است. این آمارها نشان می دهد بخش زیادی از این پول به بازارهای مختلف دارایی و از جمله بازار مسکن وارد و در نتیجه سمت و سوی قیمتی این بازارها را تحت تاثیر قرار داده است.

اگرچه با توجه به تجربه دوره های گذشته رونق قیمتی در بازار مسکن، این انتظار وجود داشت که این دوره افزایش قیمت نیز کوتاه باشد اما به دلیل شکل گیری برخی نااطمینانی ها، کل بازار دارایی ها از جمله بازار مسکن تحت تاثیر قرار گرفت.

علاوه بر پول هایی که به صورت مستقیم به بازار املاک وارد شده اند، بخشی هم پس از ورود به سایر بازارها و کسب سود قابل توجه، تصمیم به خارج شدن از این بازارها و ورود به بازار مسکن گرفته اند. در مجموع با توجه به شواهد فعلی به نظر می رسد با توجه به حجم نقدینگی موجود در جامعه، بازگشت ثبات قیمتی به بازار مسکن در آینده کوتاه مدت بعید باشد.


تاثیر نوسانات ارز در افزایش قیمت ملک

در اقتصاد ایران نه تنها قیمتهای کالاهای مصرفی بلکه ارزش دارایی ها هم متناسب با قیمت دلار تعیین می گردد.
قیمت کاذب دلار موجب شده که در نتیجه پیروی قیمت مسکن از دلار، شکاف بین قیمت حقیقی مسکن و قدرت خرید مسکن به بالاترین میزان تاریخی خود برسد.
چنانچه بارها در اقتصاد ایران اتفاق افتاده بالاخره حباب مسکن تخلیه خواهد شد که این امر در نتیجه کاهش حباب دلار امکان پذیر است.


 

آینده حوزه بازار مسکن در سال ۹۹

پیش‌بینی قیمت مسکن در نیمه دوم سال

اتفاقاتی که در بازار مسکن در نیمه نخست امسال رخ داد، از اواخر سال گذشته قابل پیش بینی بود. در نیمه دوم امسال وضع به مراتب بدتر است. سرمایه‌های مردم که مسکن را به عنوان کالای مصرفی تلقی می‌کنند، در حدی نیست که بتوانند ملک مورد نظر خود را خریداری کنند، در نتیجه رکود این بازار در ماه‌های پایانی سال جاری افزایش خواهد یافت.

همچنین تورم بالاتر در بخش مسکن در شروع نیمه دوم امسال و همچنین رکود در ساخت و ساز اجتناب ناپذیر است زیرا املاکی که ساخته شده اند، به دلیل کاهش قدرت خرید مردم، فروش نمی رود و از طرفی سازنده به دلیل نداشتن نقدینگی، امکان شروع فرآیند ساخت و ساز جدیدی را نخواهد داشت. این اتفاق می‌تواند به عنوان مقدمه‌ای برای بروز عدم تعادل در عرضه و تقاضا در سال‌های آتی نیز تبدیل شود.

قیمت زمین و مسکن در سالهای ۱۳۸۴ تا ۱۳۹۲ به شدت بالا رفت که هنوز(۱۳۹۹) حباب آن تخلیه نشده است و موجب خواهد شد تا ضمن کاهش قیمت اسمی و بیش از آن قیمت حقیقی زمین و مسکن در سالهای آینده، رکود شدیدی در این بخش حکمفرما گردد.
در سال ۱۴۰۰ تا حدود ۴ سال بعد یعنی مقارن با انتقال ریست جمهوری جدید از این سال ریزش قیمت مسکن بستگی به قیمت دلار و ریاست جمهوری امریکا خواهد داشت، اما حداقل ۱۰-۲۰ درصد ریزش در یک سال ۱۴۰۱ حتمی است که می تواند تا ۴۰ درصد هم برسد. اگر قیمتها به میزان قابل توجهی کاهش پیدا نکند، رکود بین ۳ تا ۵ سال طول خواهد کشید.
اگر کسی به جای خرید مسکن سپرده گذاری کند، حدود ۴ سال دیگر با اصل پول و سپرده می تواند دو برابر امروز خرید کند که به نوعی نشان دهنده نصف شدن قیمت مسکن در ۴ سال ۱۴۰۰ تا ۱۴۰۴ خواهد بود.

بر حسب تجربه سالهای قبل از دید کارشناسان و مشاورین املاک با تجربه در این حوزه، هر چقدر دوره افزایش قیمت بیشتر طول بکشد، خواب معاملات و در نتیجه تثبیت قیمتها و عدم معاملات در دوره رکود، طولانی تر خواهد بود. علت هم این است که وقتی افزایش قیمتی در کار نباشد و دلالان شخصی و حقوقی سودی از سرمایه گذاری در بازار مسکن پیش بینی نکنند، این بازار جذابیت خود را برای آنها از دست میدهد و همه فروشنده میشوند. از سوی دیگر افرادی که به دنبال خرید ملک هستند دست نگه می دارند تا قیمتها به پایین ترین سطح ممکن برسد و بعد خرید کنند. فروشندگان معمولی هم برای آنکه کمتر ضرر کرده باشند سعی میکنند تا املاک خود را سریعا به پول نقد تبدیل کنند تا دوران رکود به پایان برسد و این چرخه در یک اقتصاد بیمار همچنان ادامه خواهد داشت…

اگر مایلید در این زمینه اطلاعات بیشتری کسب کنید مقاله  قیمت آپارتمان در تهران را مطالعه بفرمایید.


و اما نتیجه این همه تورم اینکه:میلیاردرهای فقیر در حال افزایش هستند…

همان آدم‌هایی که یک دفعه خانه هایشان شده است چند میلیارد و ماشین هایشان شده چند صد میلیون، اما در پرداخت پول برق و بنزین خود ناتوانند!!!


قیمت آپارتمان