You are currently viewing بازار مبل

بازار مبل

در این مقاله از سایت آشیونه قصد داریم به بررسی جزئیات انتخاب مبلمان، انواع مبل و همچنین مقایسه کیفیت و قیمت ‌های آنها بپردازیم.

امروزه بسیاری از مردم برای تغییر فضای دکوراسیون داخلی منزل خود از انواع مبلمان استفاده می کنند که دارای طرح و رنگ های متنوعی می باشند. اقسام مختلف مبل در بازار ایران موجود است که در ادامه مطالب به توضیح کامل تر آن خواهیم پرداخت.

از آنجاکه اکثریت افراد اجتماع به سبک زندگی مدرن و مد طلب امروزی گرایش نشان میدهند، مبلمان یکی از اساسی ترین وسایل منزل محسوب شده که ردپایی از آن در اکثریت خانواده ها، با درآمدهای اقتصادی متفاوت دیده می شود.

بنابراین از آنجا که دیر یا زود مجبور به تعویض و یا خرید مبلمان جدید خواهید شد، بهتر است قبل از خرید با انواع مبل و نکاتی که در هنگام خرید باید به آنها توجه کرد، آشنا شوید.

مدرن سازی و آسایش هر چه بیشتر در منزل و محل کار را تجربه کنید…

انواع مبل

در ادامه به توضیح کاملتری پیرامون انواع مبل خواهیم پرداخت:

مبل سلطنتی

مبل سلطنتی با نام دیگری تحت عنوان مبل استیل نیز شناخته می شود که نسبت به سایر مبل ها سنگین تر بوده و ارتفاع بالاتری هم دارد. معمولا روی چوب‌ های مبل سلطنتی از منبت کاری و هنرهای دستی بیشتر استفاده شده که جلوه و زیبایی خاصی به مبلمان می دهد.

در ساخت مبل سلطنتی از چوب هایی مانند گردو، نراد، راش و … استفاده می شود که البته نسبت به سایر چوب ها از زیبایی و کیفیت بالاتری برخوردار هستند. اگر در منزل خود فضای زیادی دارید، می توانید از مبل های سلطنتی استفاده کنید زیرا به دلیل نوع ساخت و ابعاد خود، بیشتر برای فضاهای بزرگ مناسب هستند.

مهمترین عیب مبل سلطنتی، وزن بالا و سنگینی آن است، چون نسبت به مبل های دیگر از پارچه، چوب و لوازم بیشتری برای تولید بهره می برد.

قیمت مبل سلطنتی

قیمت مبل سلطنتی به دلیل استفاده از چوب با کیفیت و مرغوب، منبت کاری ها، ظریف کاری های موجود روی چوب، استفاده از متراژ بالاتر پارچه و سایر موارد دیگر نسبت به سایر مبل ها قیمت بالاتری دارد.

مبل کلاسیک

مبلمان کلاسیک دارای یک نظم و تعادل خاصی هستند که به راحتی قابل تشخیص و مشاهده می‌ باشند. از جمله ویژگی های بارز مبل کلاسیک می توان به مواردی مانند طراحی خاص، ترکیب متعادل و متقارن، استفاده از مواد مرغوب و با کیفیت و رنگ های متنوع اشاره کرد.

معمولا در ساخت مبل کلاسیک از چوب های متنوع و باکیفیتی مانند راش، فندق، گردو و چنار و… استفاده می شود که اسکلت مبل را تشکیل داده و در دراز مدت از مقاومت و استحکام بالایی نیز برخوردار هستند. در ساخت مبل کلاسیک نباید از چوب هایی مانند ام دی اف، ملامینه، روس استفاده کرد زیرا قابلیت ظریف کاری و منبت کاری ندارند.

قیمت مبل کلاسیک

مبل کلاسیک اگر از چوب های ارزان قیمت ساخته شوند دارای قیمت پایین تری خواهد بود. بنابراین قیمت مبل کلاسیک به عواملی مانند استفاده از چوب باکیفیت مانند راش، توسکا و گردو، استفاده از متریال های باکیفیت و پارچه مرغوب و سایر موارد مشابه دیگر بستگی دارد. هرچه کیفیت و جنس مواد به کار رفته بهتر باشد، قیمت مبل کلاسیک نیز بالاتر است.

مبل چستر 

ظاهر و نمای مبل چستر به صورت کشیده بوده و دارای دسته های بلند استوانه ای شکل، نشیمن گاه نرم و راحت، پایه مبل، پارچه های چرمی و استفاده از دکمه در قسمت پشتی مبل می‌ باشد که به راحتی از سایر مبل های دیگر قابل تشخیص است.

مبل های چستر ظاهری لوکس و مدرن دارند و اکثرا باید از چوب و پارچه چرمی ساخته شوند تا مناسب برای استفاده در منزل یا دفاتر اداری و تجاری باشند.

از جمله متریال مناسب برای ساخت مبل چستر موارد زیر هستند که عبارت اند از :

 • چرم طبیعی دانه دار کامل
 • پارچه هایی مانند کنواس و حریر گلدار
 • کتان مرغوب
 • میکرو فیبر از جنس پلی آستر
 • پارچه های مصنوعی

مبل های چستر دارای انواع مختلفی بوده که با توجه به نیاز و سلیقه مشتری ساخته می شوند و عبارتند از :

 • مبل چستر دارای دو نشیمنگاه : این سبک از مبل چستر برگرفته از مبل کلاسیک بوده و برای دو نفر ساخته می شود.
 • مبل چستر دارای سه نشیمنگاه : کلاسیک ترین نوع مبل چستر همین سبک سه نشیمنگاه است و به صورت سه نفری ساخته می شود.
 • صندلی چستر : صندلی هایی که مدل چستر هستند به صورت تک نفره بوده و پشتی و دسته های بلندی دارند.

قیمت مبل چستر 

از جمله عواملی که در قیمت مبل چستر تاثیرگذار هستند موارد زیر می باشند:

 • تعداد واحدهای مبل بر اساس ست های ۷ و ۹ نفره
 • خرید مستقیم از تولید کننده با سود کمتر و تخفیف قیمت بیشتر
 • کیفیت متریال های به کار رفته در مبل چستر
 • استفاده از اسفنج و فوم سرد با کیفیت
 • استفاده از پارچه های مرغوب ایرانی درجه یک، ترک، کره، مالزی و …
 • کیفیت مواد اولیه و دستمزد استادکار

مبل استیل

همانطور که در بخش توضیحات مبل سلطنتی را بیان کردیم، گفتیم که نام دیگر مبل سلطنتی، مبل استیل است که از متریال ها و چوب های محکم ساخته می شوند. به عبارتی نوع چوب و جنسی که در ساخت مبل استیل به کار می رود حتما باید مستحکم و مرغوب باشند.

مبل استیل خوب باید سبک بوده و به راحتی قابل حمل باشد. یعنی مبل استیلی که زیادی سنگین است و یا در هنگام نشست و برخاست صدای جیر جیر دهد و روی زمین ثابت نایستد، جنس و کیفیت خوبی ندارد. از دیگر ویژگیهای یک مبل استیل خوب این است که به صورت یکدست و یکپارچه رنگ آمیزی شود و هیچگونه لکی نداشته باشد.

مبل های نیمه استیل

از دیگر نمونه های مبل استیل، مبل های نیمه استیل هستند که در فرایند ساخت آن، چوب و پارچه کمتری به کار برده شده و قیمت ارزان تری نسبت به مبل های تمام استیل دارند. در ساخت مبل های نیمه استیل نباید از چوب های بی کیفیت استفاده شود، هرچه جنس چوب بهتر باشد کمتر دچار شکستگی و آسیب خواهد شد.

قیمت مبل استیل

بطور کلی قیمت مبل های استیل با توجه به نکات زیر می تواند متغیر باشد که عبارت اند از :

 • مبل های استیل نسبت به سایر مبل های راحتی و کلاسیک قیمت بالاتری دارند.
 • هرچه ظریف کاری و منبت کاری روی چوب های مبل استیل بیشتر باشد، مبل استیل گرانتر است.
 • اگر در مدل چوب استیل از فلزات قیمتی مثل ورق نقره و طلا استفاده شود، مسلما گرانتر خواهد شد.
 • با توجه به تعداد نفرات ست مبل ( ۹ و ۷ نفره ، ۱۰ و ۱۲ نفره سفارشی ) قیمت مبل استیل می تواند متغیر باشد.

مبل راحتی

یکی از انواع مبل که طرفدار زیادی خصوصا در اتاق های نشیمن دارد، مبل راحتی است که با اشغال کردن فضای کمتر، راحتی و آسایش را به ارمغان می آورد. مبل راحتی یکی از متداول ترین نوع مبل ها می باشد که در بین اثاثیه منزل به چشم میخورد حتی بیشتر خانواده ها برای فضای خانه خود، از مبل راحتی استفاده می کنند. چوب هایی که در ساخت مبل راحتی به کار می رود، بهتر است از نوع چوب درخت بلوط، توسکا، افرا و تخته های چند لایه باشد. این نوع مبل که در انواع ۷ و ۹ تکه تولید و عرضه میگردد بدلیل داشتن وزن کم و ابعاد کوچکتر نسبت به بقیه مدلها، عمدتا برای فضای کوچک که دارای محدودیت فضا میباشند کاربردی تر هستند.

نوع فنر و تسمه ای که در تشک های مبل باید تعبیه شود، بهتر است با کیفیت باشند و اگر از فنرهای مدل زیگزاگ استفاده شود میزان راحتی مبل نیز بیشتر خواهد شد. اتصال چهارچوب مبل راحتی باید توسط میخ های مخصوص مبل محکم کاری شده و پایه ها جدا از بدنه مبل باشند.

برای قسمت پشتی مبل راحتی می توان از دو نوع آن استفاده کرد. نوع اول پشتی مبل یک تکه بوده و قابل جدا شدن هستند. نوع دوم پشتی از نوع بالشتی بوده و باید بیشتر مراقب آن بود، زیرا در گذشت زمان کوسن ها کج و نامرتب می شوند.

مبل راحتی جدید

هرچه میزان تقاضا و فروش مبل های راحتی بیشتر شود، تنوع در طراحی و جنس مبل نیز افزایش می یابد. مبل های راحتی جدید در مواردی مانند رنگ و جنس پارچه، ابعاد، سایز و ظاهر، دارای تنوع زیادی بوده که با توجه به کیفیت و دوام آن، دارای قیمت های مختلفی نیز هستند.

قیمت مبل راحتی

در خرید مبل راحتی می توان قبل از هر چیزی، به نکاتی مانند نوع کوسن های مبل، پارچه به کار رفته در آن، رنگ و کیفیت چوب و پارچه، تعداد واحدهای مبل و… توجه نمود. تمامی این موارد روی قیمت مبل راحتی تاثیرگذار هستند. قیمت مبل راحتی دارای لیست های متفاوتی هستند که با توجه به بودجه و سلیقه مشتری متغیر می باشند.

مبل ال

مبل ال از جمله مبل هایی هستند که جادار بوده و برای فضاهایی که کوچکند مناسب می باشد. مبل ال از فضای بلا استفاده در گوشه های اتاق بیشترین بهره را میبرد به هین دلیل عمدتا برای خانه هایی که کوچک بوده و فضای کمتری دارند، توصیه می گردد. اگر مبل ال به صورت گوشه دار باشد از جمله طراحی های مدرن و جدید دسته بندی در این نوع به شمار می رود.

در ادامه مطالب به انواع مختلف مبل ال بر اساس طرح و مدل خواهیم پرداخت که عبارتند از :

 • مبل ال کلاسیک چرمی : مناسب برای خانواده های پرجمعیت
 • مبل ال پارچه ای : به عنوان مبل راحتی به شمار می رود
 • مبل ال دارای کوسن پشتی
 • مبل ال به شکل بلوک : ساده بودن و طراحی شیک
 • مبل ال به شکل مدرن

میز مبل

میز مبل ( میز جلو مبلی ) یا همان میز عسلی از جمله متعلقات ۳ یا ۴ تکه ایست که در مقابل مبل قرار گرفته و دکوراسیون را کامل می کنند. در هنگام خرید باید به نوع میز مبل با توجه به رنگ و نوع مبلمان توجه نمود، زیرا مبلمان کلاسیک و سلطنتی میز جلومبلی ساده ندارند و حتما با همان سبک و مدل مبل ساخته می شوند.

تنوع در میز مبلمان مدرن و جدید کمی سخت تر بوده و در هنگام خرید باید به نکاتی مانند پایه های مبل، رنگ مبل و طرح آن توجه نمود تا با یکدیگر متناسب باشند.

کوسن مبل

کوسن مبل یکی از اکسسوری هایی است که روی مبل قرار گرفته و فضا و دکور مبل را تغییر می دهد. در کنار کوسن مبل می توان از شال مبل، پاف، گل و گیاه نیز استفاده نمود. کوسن مبل را می توان بر اساس شکل، ابعاد و سایز، تناسب با مدل مبل، جنس فوم تراکم بالا و نرم، کوس های دارای فنر، کوسن پشمی و… انتخاب نمود.

کاور مبل

تمامی مبل ها در اثر گذشت زمان و استفاده کثیف شده و یا دچار پارگی و آسیب دیدگی می شوند. کاور مبل نوعی روکش مخصوص است که روی مبلمان کشیده می شود تا از آنها محافظت نماید. برخی از کاورهای مبل به صورت ژله ای و از نوع pvc بوده که ساختاری براق دارند و فرم و شکل پارچه مبل نیز کاملا دیده می شود.

پارچه مبل

پارچه ای که برای روکش مبل به کار می رود حتما باید کیفیت و جنس خوبی داشته باشد، زیرا به عنوان نشیمنگاه و پشتی به کار برده شده و بیشتر استفاده می شود. پارچه مبل اگر مرغوب و با کیفیت باشد نباید در اثر استفاده کش آمده و پرز دهد.

معمولا پارچه های مخمل، شانل برای مبل راحتی و پارچه چرمی برای مبل ال به کار برده می شوند. یکی دیگر از نکات خرید پارچه مبل تراکم آن است. اگر با دست روی پارچه بکشید و فشردگی آن را حس کنید یعنی پارچه متراکم است.پارچه مبل اگر باکیفیت باشد معمولا سنگین تر است و در مقابل نور براق تر به نظر می رسد.

تعمیرات مبل

تعمیرات مبل معمولا در زمانی صورت می گیرد که تعدادی از مبل ها آسیب دیده و دیگر قابل استفاده نیستند. برای تعمیر مبل باید به طراحی، جنس و موادی که در مبل به کار رفته است دقت شود و با توجه به آن اقدام به تعمیر مبل نمود.

تعمیرات مبل اقداماتی را در بر می گیرد که شامل تعمیر پایه مبل، رنگ آمیزی مجدد چوب مبل، تعمیر زره، تعمیر پارچه و یا تعویض روکش آن و… می باشد. با استفاده از خدمات تعمیرات مبل می توانید در هزینه های خود صرفه جویی کرده و دوباره از همان مبل استفاده نمایید.

بازار مبل

امروزه وجود مبل در منازل و حتی ادارات از حالت تزئیناتی، به یکی از مهمترین وسایل رفاهی و لازمه در زندگی روزمره تبدیل شده که با داشتن سبک ها و مدل های متنوع از طرفداران زیادی نیز برخوردار است. بازار مبل یکی از مکان هایی است که در همه شهرها قرار دارد و به علت تقاضای روز افزون، همواره به تعداد آنها اضافه خواهد شد.

تمامی مبلمان هایی که در بازار مبل قرار دارند، شامل کلیه سبک ها و مدلهایی مانند راحتی، کلاسیک، سلطنتی و … هستند که هر کدام در قیمت، رنگ، طرح و حتی جنس و کیفیت نیز دارای تنوع می باشند.

در بازار مبل کارشناسان مجربی مشغول فعالیت هستند که راهنماییهای لازم را در زمان خرید به مشتریان ارائه داده تا آنها بتوانند با هر بودجه ای خرید خود را تکمیل نمایند.

خرید مبل

سایت ها و فروشگاه های مختلفی در زمینه خرید و فروش مبل فعالیت دارند که در انتخاب و خرید مبل نیز کمک شایانی به مشتری میکنند. قبل از خرید مبل می توانید تمامی محصولات و مصنوعات چوبی و مبلمان را جستجو کنید و با مقایسه قیمتها و جنس های مبلمان، با هر بودجه ای مبل مورد نظر خود را خریداری نمایید.

قیمت مبل

قیمت مبل همیشه بر پایه یک مبلغ مشخص نیست و می توان قیمت مبل را بر اساس نوع پارچه به کار رفته در آن، کیفیت پارچه، کیفیت و مرغوبیت چوب، مدل، درجه کیفیت رنگ بکار رفته و همچنین مقدار زمانی که در ساخت آن صرف شده، قیمت گذاری کرد.

بنابراین با استعلام از فروشندگان مبلمان و مصنوعات چوبی می توانید تمامی قیمت های مبل را بررسی نموده و با توجه به بودجه و قیمت مبل، خرید خود را تکمیل کنید.