You are currently viewing بتن آماده

بتن آماده

بتن چیست؟

بتن به عنوان ملات یا خمیر سیمانی به کار می‌ رود که شامل ترکیباتی مانند شن، ماسه یا سنگ‌ های بسیار ریز و خرد شده است که به یکدیگر می چسبند. حتی در مواردی می توان از مواد دیگری مانند روان کننده ها و خاکستر بادی یا سرباره نیز در ملات بتن استفاده کرد. در این مقاله به معرفی بتن، انواع آن و کاربردهای مختلف آن خواهیم پرداخت.

بتن آماده

بتن های آماده به صورت از قبل تولید شده در کارخانه ها توسط میکسر به محل ساخت و ساز مورد نظر انتقال داده می شوند و در محل مصرف، دیگر نیازی به آماده سازی بتن نیست. فقط نکته مهم اینکه اگر از بتن آماده در پروزژه خود استفاده می نمایید; از زمانیکه بتن بارگیری شده و در محل پروژه تخلیه میگردد، اولا مرتبا باید توسط میکسر خودروی مخصوص حمل بتن(تراک)، با دوران معینی به هم زده و مخلوط شود، ثانیا حداکثر زمان بارگیری و تخلیه بتن آماده بسته به سردی و گرمی هوا بترتیب بین ۴۰ تا ۹۰ دقیقه تخمین زده می شود. در غیر اینصورت کیفیت آن بشدت کاهش یافته و حتی ممکن است دیگر قابل استفاده نباشد.

انواع بتن

بتن به دلیل انعطاف پذیری بالا و کاربردهای زیادی که دارد در بسیاری از مواردی که مربوط به ساخت و ساز است مورد استفاده قرار می گیرد. در ادامه به معرفی کاملتر انواع بتن خواهیم پرداخت که این موارد عبارتند از:

بتن سخت

بتن سخت به دلیل داشتن مقاومت و سختی بسیار بالایی که در برابر سایش دارد برای استفاده در کفپوش های بتنی مورد استفاده قرار می گیرد. بتن سخت از موادی مانند مواد معدنی و مصنوعی، مواد کاربردی مختلف و رنگدانه ها تشکیل می شود.

بتن مسلح

بتن مسلح از بتن معمولی و فولاد تشکیل می شود. در واقع برای ساختن بتن مسلح باید میله، سیم و کابل و در نهایت مش فولادی را درون بتن معمولی قرار داد تا مقاومت بتن زیاد شود. بتن مسلح به دلیل نوع مواد به کار رفته در آن و مقاومت کششی بسیار بالایی که دارد، در ساختمان ها و صنایع مدرن و جدید بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد.

بتن مگر

بتن مگر یا به اصطلاح دیگر بتن نظافت ( بتن رگلاژ ) بتنی است که در آن از سیمان کمتری استفاده شده و معمولا برای آرماتور بندی و گذاشتن صفحه ستون در ساختمان استفاده می گردد.

بتن شفاف

در ساخت بتن شفاف از فیبرهای نوری ( از جنس پلاستیک و شیشه ) استفاده می شود که موظف هستند نور را انتقال دهند. با استفاده از فیبر نوری می توان اطلاعات زیادی را در فاصله های مختلف انتقال داد.

بتن ضد آب

بتن ضد آب یکی از بتن‌ هایی است که به دلیل داشتن مواد معدنی از استحکام و مقاومت بسیار بالایی برخوردار است. برای اینکه اطمینان حاصل شود که، رطوبتی که به دیوار نفوذ کرده از میعان آب است، می‌توان یک ورق آلومینیوم را روی دیوار قرار دهید و بعد از ۲ روز اگر قسمت بیرونی ورق آلومینیوم مرطوب بود، مشکل از میعان دیوار ساختمان است.

بتن سنگین

در ساخت بتن سنگین از سنگدانه‌ هایی که دارای وزن سنگین هستند استفاده می‌شود. از جمله متداول ترین سنگدانه ها ، استفاده از باریوت است که بیشتر در نیروگاه های اتمی که در مجاورت اشعه رادیواکتیو هستند به کار می رود.

بتن هوادار

در بتن هوادار به میزان ۳ الی ۶ درصد هوا را با استفاده از فوم و یا افزودنی‌‌ های بتنی ( رزین ، الکل و اسیدهای چرب ) اضافه می کنند. استفاده این نوع بیشتر در فضاهای خالی حجیم و درزهاست.

بتن پلیمری

بتن های پلیمری با توجه به ویژگی اشغال کردن کمتر فضا و چگالی بیشتر، از سنگدانه‌ های بتنی به جای سیمان استفاده می کنند تا حجم حفره های موجود در بتن کاهش یابد.

فوم بتناسلامپ بتن چیست؟

برای ارزیابی و سنجش یکنواختی و کیفیت بتن باید از معیاری به نام سنجش اسلامپ بتن استفاده کرد. با استفاده از اسلامپ بتن می‌توان روان بودن بتن را به صورت ساعتی یا روزانه کنترل نمود. هر زمانی که عدد سنجش اسلامپ بتن افزایش پیدا کند، یعنی رطوبت سنگدانه ها به طرز ناگهانی زیاد شده است. یا حتی اگر عدد سنجش اسلامپ خیلی زیاد یا خیلی کم باشد ، یعنی اپراتور میکسر در حالت خطر قرار دارد. بنابراین با استفاده از اسلامپ بتن می توان به مواردی از جمله هزینه تجهیزات ، حمل و نقل ، آزمایش و دسترسی به تجهیزات دست پیدا کرد.افزودنی بتن

گاهی اوقات پیمانکاران ساختمانی در حین ساختن بتن، ترکیباتی را تحت عنوان افزودنی های بتن به ملات اضافه می کنند. هدف از اضافه کردن افزودنی های بتن این است که خواص ، کیفیت ، بهره وری ، انتقال ، بتن ریزی و سایر موارد دیگر مورد بررسی قرار گیرد. افزودنی های بتن به دو قسمت شیمیایی و معدنی تقسیم می شوند.

روان کننده بتن

بتن هایی که دارای اسلامپ بالا یعنی ( ۱۷ الی ۲۳ سانتی متر ) هستند، از روان کننده بتن استفاده می کنند. هر چه میزان روان کننده بتن با سیمان بیشتر باشد، کارایی و مقاومت بتن نیز افزایش پیدا می کند. در روان کننده های بتن از افزودنی های حباب ساز می توان استفاده نکرد. اما در صورت استفاده باید افزودنی حباب ساز بیشتر از حالت معمولی باشد.

ضد یخ بتن

ضد یخ بتن از ترکیباتی مانند کلراید کلسیم، نمک معدنی و… ساخته شده که برای پایین آوردن نقطه انجماد و سرعت در چسبندگی بتن و بالا بردن درجه حرارت مورد استفاده قرار می گیرد.  ضدیخ های بتن برای بتن های غیر مسلح و پیش ساخته کاربرد دارند و مهمترین دلیل استفاده از ضد یخ بتن در ملات این است که، سیمان زودتر بچسبد، مقاومت خود را حفظ کند و در برابر یخ زدگی مقاوم باشد.

پمپ بتن

پمپ بتن از جمله دستگاه هایی است که برای انتقال و پمپاژ بتن مایع مورد استفاده قرار می گیرد. پمپ بتن ممکن است به کامیون و یا حتی در نیمه تریلر متصل شود. پمپ های بتن برای پروژه های ساختمانی بزرگ بیشتر استفاده می شوند تا بتوانند میزان ملات و بتن بیشتری را انتقال دهند و در صرفه جویی نیروی کار موثر باشند. برخی از پمپ های بتن دارای شلنگ انعطاف پذیری هستند که در هر نقطه و مکانی قابل استفاده هستند.

بتن ریزی سقف تیرچه بلوک

تیرچه و بلوک به عنوان یک دال یک طرفه به کار می رود که معمولا در ساختمان های چند طبقه کاربرد دارد. تیرچه و بلوک دو قسمت مهم هستند که با قرار گرفتن در قسمت دیگر به نام بتن یک سازه محکم را ایجاد می کنند. در اصل بتن ریزی سقف تیرچه و بلوک توسط میلگردها ، نقشه اجرایی مهندسی و آرماتورهای ممان منفی صورت می گیرد. سقف تیرچه بلوک به دو روش کرومیت بدون پاشنه فلزی و تیرچه بتنی انجام می شود.

ترمیم بتن

عملیاتی که تحت عنوان ترمیم بتن در ساختمان ها صورت می گیرد، به دلیل وجود ترک بتن، کرمو شدن بتن، شن زدگی و سایر موارد دیگر انجام می شود. منظور از ترمیم بتن یعنی اینکه باید قسمت هایی از سازه که دچار آسیب دیدگی و تخریب شده اند ، بهبود یافته تا عملکرد سازه و بتن دچار مشکل نگردد. تقویت سازه های بتنی و افزایش مقاومت آن ها می تواند توسط عملیات ترمیم بتن بیشتر شود.

آزمایشگاه بتن 

در آزمایشگاه بتن معمولا سنجش مقاومت و کیفیت بتن توسط خدمات مختلف انجام می شود. تجهیزات پیشرفته و گوناگونی در آزمایشگاه بتن وجود دارد که از جمله می‌ توان به دستگاه هایی مانند اولتراسونیک ، میز برش ، چکش اشمیت ، هواسنج ، قالب بتن ، اتوکلاو ، میکسر بتن ، اسلامپ ، میز ویبره و سایر دستگاه های زیر اشاره نمود. ملات های ساختمانی شامل سیمان و خاک هستند که در آزمایشگاه بتن از نظر شیمیایی و فیزیکی مورد بررسی و آزمایش قرار می گیرند.

وزن مخصوص بتن

تمام سنگدانه هایی که درون بتن تعبیه می شوند معمولا دارای وزن ۲۴۰۰ الی ۲۸۰۰ کیلوگرم بر تر مکعب هستند. اما در عین حال چگالی سنگدانه ها بین ۲۲۰۰ الی ۲۶۰۰ کیلوگرم بر متر مکعب می باشند. بنابراین با این وزن هایی که معرفی کردیم، بتن می تواند وزن بسیار سنگینی داشته باشد و بار زیادی را بر ساختمان وارد کند. پس حتما باید از بتن های سبک استفاده کرد و گاهی در زمان حفاظت باید از بتن های سنگین وزن استفاده کرد.