You are currently viewing تشک تخت خواب

تشک تخت خواب

انواع تشک تخت خواب

تشک فنری

تشک‌ فنری نامی آشنا برای عموم مردم بوده و جزو اولین مدلهای انواع تشک بشمار میرود که البته جایگاه خود را هنوز هم کماکان حفظ کرده است. ساختار اصلی تشک فنری از فنرهای لوله شده فولادی بوده که بدنه را تشکیل داده و فنرها در سراسر تخت به یکدیگر متصل شده‌اند..

فنر تخت خواب

اتصالات یکپارچه در تشک فنری موجب نرمی و انعطاف بالا در آن می‌گردد و اغلب مورد استفاده افرادی با سلامت مفاصل و استخوانها واقع میشود.

معایب تشک فنری

تشکهای فنری موجود در بازار معایبی دارند که به مهمترین آنها اشاره میکنیم:

 • ناگفته نماند از آنجا که فنرها محتوای اصلی در بدنه این تشکها هستند، بیشترین استهلاک را در طول مدت زمان استفاده دارند و به مرور زمان همین امر باعث ایجاد سروصدا در اثر فرسایش فنرها و ساییدگی آنها خواهد شد.
 • نکته منفی بعدی اینکه در مدلهای تشک فنری دونفره حرکت و جابجایی یکی از افراد روی تخت مثل غلطیدن و یا نشستن و ترک کردن تختخواب باعث ایجاد حرکت در کل طول تشک شده و ممکن است آرامش شخص خوابیده را بهم بزند. بنابراین هنگام خرید و انتخاب خود حتما به این نکات توجه داشته باشید.

تشک طبی

بر خلاف تشک فنری که بسیار نرم و منعطف می‌باشد تشک طبی معمولا سطحی سفت و خشک دارد(نرمی کم). علت این امر هم بدلیل استفاده از فوم‌های ژله‌ای(مرغوب)، یونولیت و قشر نازکی از اسفنج متراکم(ارزان قیمت) می‌باشد. از آنجا که پزشکان متخصص برای افرادی که از آرتروز و دردهای مفاصل کمر و استخوان رنج میبرند، خوابیدن روی سطح تقریبا سفت را تجویز میکنند، لذا مزیت تشک‌های طبی به دیگر تشک‌ها برای این افراد، کاهش درد خصوصا در ستون فقرات و عدم احساس خشکی مفاصل بعد از بیدار شدن از خواب است.

خوابیدن در روی تشک طبی باعث میشود وزن بدن روی همه سطح تخت بطور یکنواخت تقسیم گردد و فشار بیش از حد به نقاط گود افتاده مانند مفاصل گردن و کمر وارد نشود. اگر شما هم تجربه خوابیدن روی تشک طبی را داشته‌ باشید حتما احساس سرحالی و نشاط جسمانی را بعد از بیدار شدن تجربه کرده‌اید و تفاوت آن را با برخواستن از خواب در یک تشک فنری حس کرده‌اید.

برخی از مهمترین تشکهای طبی عبارتند از:

 1. تشک مموری فوم
 2. تشک لتکس
 3. تشک هیبریدی
 4. تشک طبی فوم

تشک طبی فنری

حالا که در مورد تشکهای طبی و تشکهای فنری بیشتر مطلع شدیم بهتر است در رابطه با تشکهای طبی فنری هم کمی بدانیم.

تشک طبی و فنری همانطور که از نامش پیداست ترکیبی از دو مدل تشک طبی و فنری است که بدلیل دارا بودن خواص سفتی سطح و نرم بودن کلی در سطح مقطع تشک طرفداران زیادی پیدا کرده است.

جنس تشک طبی فنری

تشک با ارتفاع ۲۲ سانت

همانطور که در شکل مشخص شده این مدل از دو بخش پایینی و بالایی تشکیل شده که توسط یک لایه نمد(برای حفظت بخش نرم و آکوستیک صدا) از یکدیگر تفکیک شده‌اند. در قسمت پایینی درست مانند تشک فنری سطحی یکپارچه از فنر قرار گرفته که ارتفاع آن از فنرهای تشک فنری کمتر است ولی تراکم یکسانی دارند. بخش بالایی شامل متریال نرمی میباشد که در تشکهای مرغوب اغلب از لایه‌هایی با ضخامت متفاوت و از جنس اسفنج نیمه متراکم تشکی شده است.

در انواع تشک طبی فنری ارزان قیمت، بجای اسفنج از فوم استفاده شده که باعث میگردد در طول مدت استفاده و در محل قرار گرفتن بدن فرد روی تشک، فرو رفتگی بوجود آید. همچنین به علت پلاستیکی بودن جنس فوم ممکن است در برخی از افراد حساسیت پوستی بوجود آید.

جنس تشک طبی فنری

نسبت متریال نرم(اسفنج طبی) نسبت به ارتفاع بخش فنری بسته به ضخامت تشک دارد. تشک طبی فنری از ضخامت ۲۲ سانتیمتر تا ۳۵ سانت تولید میشود که در همه آنها حجم یکسانی از فنر وجود دارد ولی با توجه به افزایش ضخامت در هر مدل، حجم لایه‌های اسفنجی بیشتر خواهد شد.

تشک تخت خواب

بهترین تشک تخت خواب

شاید بتوان گفت امروزه با توجه به پیشرفت دانش و طراحی در زمینه تشک تخت خواب، پیشنهاد مفید در زمینه خرید بهترین تشک تخت خواب، انتخاب تشک طبی و فنری باشد که تلفیقی از نرمی در زیرساخت توسط فنرها و پر رنگ شدن حالت طبی توسط لایه‌های متراکم اسفنجی است.

ارتفاع استاندارد تخت خواب با تشک

ضخامت تشک با وزن افراد نسبت مستقیمی دارد. پس اگر جزو افراد سنگین وزن هستید بهتر است تشکی با ضخامت بالای ۲۸ سانتیمتر را انتخاب کنید تا طول مدت عمر تشک افزایش یابد و بتوانید از هزینه‌ای که متقبل شده‌اید بیشترین بهره را ببرید.

اندازه استاندارد و متداول انواع مختلف تختخواب به قرار زیر است:

 • تختخواب کودک: ۶۰ × ۱۴۰ سانتی‌متر
 • تختخواب یک نفره: ۹۰ × ۲۰۰ سانتی‌متر
 • تختخواب یک و نیم نفره: ۱۴۰ × ۲۰۰ سانتی‌متر
 • تختخواب دو نفره :  ۱۶۰ × ۲۰۰ سانتی‌متر
 • تختخواب دونفره : ۱۸۰× ۲۰۰ سانتی‌متر
 • تختخواب دو و نیم نفره : ۲۰۰ × ۲۰۰ سانتی‌متر

طول استاندارد در تختخواب بزرگسال ۲۰۰ سانت بوده که برای تغییر آن می‌بایست سفارش ساخت بدهید.

خرید تشک تخت خواب

چه تشکی برای تخت خواب مناسب است

برای انتخاب و خرید تشک تخت خواب ایده‌آل خود دو نکته اساسی را مد نظر داشته باشید:

 1. اول اینکه از هر نوع تشکی که میخواهید تهیه نمایید، حتما استاندارد آن را تهیه کنید.
 2. دوم اینکه سن ، وزن و وضعیت جسمانی خود را در نظر بگیرید و بدور از تاثیر سلیقه دیگران و ظاهر کالا. تشک مورد نیاز خود را با توجه به موارد ذکر شده انتخاب نمایید. در خرید تخت دونفره دقت کنید که شرایط شریک خواب خود را هم در نظر گرفته باشید.

تشک تخت خواب یک نفره

تشک تخت خواب دو نفره

تشک تختخواب رویال

قیمت تشک تخت خواب

در تشکهای طبی و فنری قیمت تشک تخت خواب بسته به ضخامت آن دارد بطوریکه هر چه ضخامت بیشتر شود در تولید تشک لایه های اسفنج بیشتری استفاده خواهد شد و در نتیجه قیمت بالاتر میرود. همچنین در بعضی موارد در تشکهایی که در ساخت آنها از فنر استفاده میشود، به علت بکار بردن مواد بازیافتی، قیمت تشک تخت خواب ارزانتر تمام میگردد که البته معایب خاص خود را نیز بهمراه خواهد داشت.