You are currently viewing سنتور

سنتور

ساز سنتور یکی از سازهای سنتی است که به دلیل داشتن صدای دلنشین و آرام، به عنوان یکی از پر طرفدارترین سازها به شمار می رود و در هر کشوری در جهان، با نام خاص خود شناخته می شود. اما در اصل سنتور به عنوان ساز اصیل ایرانی است که قدمت و سابقه بسیار طولانی دارد و مورخان بر این باورند که ساز سنتور از ایران به کشورهایی مانند چین، انگلستان، هند، کامبوج، آمریکا و … راه یافته است. در این بخش از سایت شما را با تمامی نکات مربوط به ساز سنتور آشنا خواهیم کرد. پس تا انتهای مطالب با ما همراه باشید.

ساز سنتور به عنوان یکی از قدیمی ترین و کهن ترین سازهای اصیل ایرانی است که در سال های اولیه ساخت سنتور، قبیله آشور و بابلیان از طریق تراش سنگ، ساز سنتور را می ساختند. برخی از پژوهشگران، بر این باورند که قدمت ساز سنتور به ابونصر فارابی در ایران می رسد که با پیشرفت علم موسیقی و هنر، این ساز به سایر نقاط جهان نیز فرستاده شده است.

سنتور دارای یک صدای بسیار شفاف و دلنشینی است که تمامی مواردی که در ساخت ظاهری سنتور به کار رفته است، در صوت آن نیز تاثیر گذار خواهد بود. اما سنتور به شکل یک ذوزنقه منظم ساخته می شود که از جمله سازهای زهی-مضرابی است که زیر آن یک جعبه ای تعبیه شده است که موجب می شود تا صدای سنتور تشدید شده و بیشتر به گوش شنونده برسد.

بلندترین ضلع ذوزنقه در سنتور، نزدیک به نوازنده قرار می گیرد و ضلع کوچکتر توسط دو ضلع برابر کناری به هم وصل می شوند. ضلع بزرگ سنتور به طور معمول ۹۰ سانتی متر و ضلع کوچک دارای اندازه ۳۵ سانتی متر و همچنین دو ضلع کناری سنتور باید ۳۸ سانتی متر باشند.

معمولا ارتفاعی که برای ساخت جعبه ی سنتور در نظر می گیرند، حدودا ۸ الی ۱۰ سانتی متر است و از چوب گردو یا سرو ساخته می شود. سازندگان سنتور، روی سطح ان دو حفره به صورت گل ایجاد می کنند تا روی صدای سنتور از نظر شفافیت و دلنشین بودن تاثیر بسزایی داشته باشد. همین امر موجب شده است تا ساز سنتور به عنوان یکی از بهترین سازهای اصیل ایرانی شناخته شود.

خرید سنتور 

قبل از خرید سنتور بهتر است نکات زیر را در نظر گرفته تا بتوانید بهترین خرید خود را داشته باشید. بنابراین تمامی این موارد عبارتند از :

 • توجه به برند و مارک های معتبر سنتور
 • توجه به مشخصات ظاهری و کیفیت ابزارهای به کار رفته در سنتور
 • نوع چوب به کار رفته در سنتور
 • صدای سنتور
 • استفاده از نظرات مشاوران و افراد با تجربه در ساز سنتور

راهنمای خرید سنتور 

از جمله فاکتورها و راهنمای خرید یک سنتور خوب عوامل زیر هستند که عبارتند از :

جنس صدای سنتور باید شامل نکات زیر باشد :

 • صدای بم کریستالی و پر حجم
 • صدای بسته و کم حجم
 • دارای صدای تقه در سنتور
 • یکدست و یکنواخت بودن صدای ساز سنتور

جنس چوب به کار رفته در سنتور باید به صورت زیر باشد :

 • صاف و منظم بودن رگه های چوب سنتور
 • طریقه خشک کردن صحیح چوب سنتور
 • سبک یا سنگین بودن سنتور
 • کهنه و نو بودن چوب سنتور

کیفیت ساخت و پرداخت سنتور باید به صورت زیر باشد :

 • کیفیت خوب ساخت سنتور
 • کیفیت بالای پرداخت
 • کیفیت سیم و سیمگیرها
 • توجه به معرق کاری و منبت کاری ها

مشخصات سنتور خوب 

سنتور دارای انواع مختلفی است که هر کدام بر اساس ابعاد خود، دارای قاعده خاصی نیز هستند. در اینجا می خواهیم درباره مشخصات یک سنتور خوب صحبت کنیم. در اصل اجزای تشکیل دهنده سنتور موجب می شود تا یک سنتور خوب ساخته شده و برای اطلاع از مشخصات سنتور خوب باید به موارد زیر توجه نمود که عبارتند از :

جعبه رِزُنانس 

جعبه ای که در زیر سنتور به ارتفاع ۸ الی ۱۰ سانتی متر تعبیه شده است، شامل صفحه و کفه و کلاف می باشد که توسط چسب یا سریشم به یکدیگر وصل می شوند. معمولا به تعداد ۳ الی ۷ تا چوب به قطر ۱ سانتی متر بین صفحه و کف قرار می گیرد که به تناسب صدا و حجم آن کمک می کند. یعنی توسط همین ابزار پل می توان صدای سنتور را تنظیم کرد.

جنس جعبه به کار رفته در سنتور 

برای ساخت جعبه سنتور، بهتر است از چوب گردو استفاده شود. اما در مواردی حتی چوب راش، آزاد، رز وود، فوفل و… نیز برای ساخت یک سنتور خوب نیز کاربرد دارد. اگر چوب گردو دارای رگه های صاف و منظم بوده و به شیوه صحیح خشک شده باشد، برای ساخت یک سنتور خوب کاملا مناسب است.

حفره گل مانند روی جعبه سنتور 

حفره‌هایی که به شکل یک گل روی جعبه سنتور تعبیه می شوند، برای تنظیم صدا و حجم آن کاربرد دارند و حتما باید با توجه به ساخت سنتور، در جای مناسب خود قرار گیرند تا مشخصات یک سنتور خوب را داشته باشند.

ضخامت صفحه و کف سنتور 

ضخامتی که برای کف سنتور باید در نظر گرفته شود، بهتر است بین ۷ تا ۹ میلی متر و ضخامت صفحه بین ۵/۵ تا ۵/۷ میلی متر باشد. البته تمامی این ضخامت‌ها اگر به خوبی رعایت شود، یک سنتور خوب و با کیفیت خواهیم داشت.

شیطانک 

شیطانک ابزارهایی هستند که روی صفحه سنتور قرار گرفته تا سیم های ساز به آن وصل شوند. ارتفاعی که برای شیطانک در نظر گرفته می شود حتما باید صحیح باشد، زیرا فشار سیم های ساز توسط آنها تنظیم خواهد شد که تماما روی شفافیت صدای سنتور خوب تاثیرگذار خواهد بود.

گوشی و سیمگیر سنتور 

در هنگام خرید سنتور حتما باید به کیفیت گوشی و سیمگیر سنتور توجه شود زیرا سیم‌های ساز توسط همین ابزار تنظیم می شوند.

جنس سیم سنتور 

جنس و کیفیت به کار رفته در سیم های سنتور از اهمیت زیادی برای داشتن و خرید یک سنتور خوب برخوردار می باشد. بنابراین سنتور دارای دو نوع سیم سفید و زرد است که سیم سفید از جنس فولاد و سیم زرد از جنس کروم و مس و فولاد هستند.

همگی موارد مهمی که در بالا ذکر شد، روی خرید و مشخصات یک سنتور خوب تاثیرگذار هستند که در هنگام انتخاب و خرید سنتور حتما باید مورد توجه قرار گیرند.قیمت سنتور 

اگر می خواهید به عنوان یک فرد مبتدی از ساز سنتور استفاده کنید، برای تعیین قیمت سنتور در مقایسه با نوازنده حرفه ای تفاوت دارید. یعنی فرد مبتدی می تواند با قیمت سنتور از ۶۰۰ هزار تومان تا ۲ میلیون تومان هزینه کند. در صورتیکه قیمت سنتور برای فرد حرفه ای تا ۶ میلیون تومان نیز متغیر است. از جمله فاکتورهایی که در قیمت سنتور تاثیرگذار است، نوع چوب آن است. چوب گردو و آزاد از همه گران تر بوده و قیمت سنتور را بالاتر می برند.

سنتور ارزان 

بسیاری از فروشندگان و افراد با تجربه در شناخت سنتور خوب، بر این عقیده‌اند افرادی که مبتدی میباشند بهتر است از سنتورهای ارزان تر استفاده کنند تا با کسب تجربه، بتوانند از سازهای حرفه ای که قیمت بالاتری هم دارند استفاده کنند. باید بدانیم که هرچه ساز سنتور قیمت ارزان تری داشته باشد، کیفیت پایین تری هم خواهد داشت.