درب چوبی

 

درب چوبی

 

درب چوبی و کاربردهای آن…

انتخاب یک درب چوبی مناسب در دکوراسیون داخلی یک ساختمان از موارد مهم به شمار می‌رود که علاوه بر کاربرد زیاد آن، از زیبایی و جلوه خاصی نیز بهره‌مند می‌باشد. درب چوبی از مزایا و ویژگی‌های منحصر به فردی برخوردار می‌باشد که هرکدام از آنها با طراحی‌های مدرنی که دارند مشتری را برای خرید ترغیب می‌کنند. در ادامه به توضیح جامع‌تر پیرامون انواع درب از لحاظ جنس، قیمت و محل استفاده آن خواهیم پرداخت.

این نوع درب‌ها با توجه به نیاز مشتری و دیزاین مورد نظر در انواع و سایزهای مختلفی انتخاب و ساخته می‌شوند. هر کدام از درب‌های چوبی ساخته شده در طرح‌ و رنگ و همچنین قیمت‌های مختلفی به فروش می‌رسند تا مناسب دیزاین و طراحی داخلی ساختمان باشند.

درب نوع چوبی می‌تواند در انواع و مدل‌های مختلفی مانند چوب خالص و خام، رنگ شده و یا حتی از روکش PVC باشند که هر کدام از مدل‌هایی که ذکر شد مناسب استفاده کردن در فضای داخلی ساختمان می‌باشند.

این نوع درب اگر به عنوان درب ورودی ساختمان کار گذاشته شود، علاوه بر استحکام و مقاوم بودن در زیبایی و جلوه ساختمان بسیار تاثیرگذار خواهد بود.

درب‌های چوبی دارای قیمت و انواع مختلفی هستند که در ادامه توضیح خواهیم داد.

انواع درب چوبی 

 

درب های چوبی با توجه به نیاز و کاربرد در ساختمان دارای انواع مختلفی هستند که عبارتند از :

درب چوبی نوع HDF

در ساخت رویه درب‌ از نوع HDF برای روکش یا لایه نهایی آن از ورق HDF استفاده می‌شود.

درب چوبی از نوع MDF 

در ساخت درب‌های چوبی MDF، بر خلاف یک لایه بودن درب HDF از دو لایه HDF برای ساخت این نوع درب استفاده می‌شود. درب نوع MDF به دلیل استفاده از چوب خالص از استحکام و مقاومت بیشتری برخوردار می‌باشد.

به درب‌های چوبی MDF که با روکش ملچ ساخته می‌شوند، درب ملچ می‌گویند که اگر دارای ضخامت ۳ میل باشد برای درب‌های داخلی ساختمان و اگر دارای ضخامت ۵ و ۸ میل باشد به عنوان درب ورودی ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرند.

درب چوبی نوع ABS

درب‌های چوبی نوع ABS ابتدا از نئوپان ۵ میل ساخته می‌شوند و سپس با ورقی با ضخامت ABS 1.2 میلی‌متری پوشانده شده تا دوام و مقاومت بیشتری داشته باشند که معمولا برای درب ورودی سرویس‌های بهداشتی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

درب چوبی PVC

درب‌های چوبی PVC از طریق پوشاندن با یک ورق HDF و با استفاده از دستگاه ممبران ساخته می‌شوند که ظاهری زیبا و براق دارند.

درب چوبی ملامینه نوع HPL

درب‌های چوبی که از نوع ملامینه هستند از روکش‌های مصنوعی لمینت مانند CPL ,HPL و فشرده و… استفاده می‌کنند که بسیار پرکاربرد است.

انتخاب درب نوع چوبی در ورودی ساختمان

درب ورودی ساختمان به دلیل قرارگیری در راه اصلی دسترسی افراد از اهمیت بالایی در انتخاب برخوردار بوده و باید زیبایی و ظاهر خاصی داشته باشد. از نظر امنیتی نیز بهتر است از درب‌های چوبی ضد سرقت که مخصوص ورودی ساختمان هستند استفاده شود.

درب ورودی ساختمان حتما باید از جنس خوب ساخته شوند تا استحکام و مقاومت بیشتری داشته باشد و درب‌های چوبی که دارای روکش هستند مناسب درب ورودی ساختمان نمی‌باشند.

مدل‌ درب چوبی

درب‌های چوبی در دو مدل کلاسیک و مدرن در بازار موجود هستند که از نظر قیمت و کیفیت نیز دارای تنوع زیادی هستند. در انتخاب درب ساخته شده از چوب برای فضای داخلی اداری یا مسکونی و یا بعنوان ورودی ساختمان می‌توان مدل‌های مختلف و متنوعی را از هر دو نمونه مذکور مشاهده کرده و مدل مدنظر خود را با توجه به محل استفاده، انتخاب نمود. مثلا نوع مدرن بیشتر برای فضای اداری کاربرد دارد.

اگر از مدل درب چوبی برای ورودی ساختمان استفاده می‌شود حتما باید از نوع محکم و مقاوم آن انتخاب شود تا امنیت نیز داشته باشد. انواع مدل‌های این نوع نسبت به سایر درب‌های دیگر از طرفدار بیشتری برخوردار است و راحت‌تر می‌توان با توجه به دکوراسیون خود از مدل کلاسیک یا مدرن آن استفاده کرد.

قیمت دربهای چوبی

درب‌های چوبی از جنس و مدل‌های مختلف ساخته می‌شوند که حتما باید از چوب مخصوص و مقاوم در آن‌ها استفاده شده تا بتوان به عنوان درب ورودی یا داخلی ساختمان از آن‌ها استفاده کرد. درب‌هایی که از جنس چوب راش یا روسی هستند به مراتب از قیمت و هزینه ساخت بالاتری برخوردار می‌باشند. قیمت درب چوبی با توجه به نوع جنس و هزینه ساخت آن محاسبه می‌شود.