You are currently viewing سنگ ساختمان

سنگ ساختمان

آشنایی با انواع سنگ ساختمان و مراکز خرید سنگ در استانها

سنگها به دلیل مقاومت و استحکام زیادی که دارند در صنعت ساخت و ساز به عنوان یکی از مهم ترین مصالح ساختمانی پرکاربرد به شمار می روند. منظور از سنگ ساختمانی همان سنگ نما است که برای فضای داخلی و خارجی ساختمان به خصوص نمای آن به کار می رود. با این مطلب از وب سایت آشیونه همراه باشید تا با تمامی نکات و کاربرد های سنگ نمای ساختمانی آشنا شوید.


سنگ نمای ساختمان

یکی از مهمترین مصالح ساختمانی که طی سال های زیاد در ساخت و ساز کاربرد زیادی داشته، سنگ نمای ساختمانی است. سنگ هایی که در نمای ساختمان مورد استفاده قرار می گیرند، از نظر کیفیتی بسیار محکم و مقاوم هستند. بنابراین از نظر قیمتی نیز با توجه به نوع جنس و کیفیت آنها می تواند متفاوت باشد.

سنگ ها از منابع زیرزمینی و طی فرآیندهای محیطی ساخته می شوند و با توجه به فعالیت شیمیایی و فیزیکی زمین، به دسته بندی مختلفی مانند آذرین ، رسوبی ، دگرگونی و سنگ های ساخته دست انسان تقسیم می شوند.

نمای سنگ ساده

سنگ های نمای ساختمانی به عنوان عامل مهمی در جذابیت و زیبایی ساختمان ها به شمار می روند. بنابراین در انتخاب و خرید سنگ نما حتما باید به دوام و مقاومت بالای آن ، مقاومت در برابر فرسایش و ضربه ، مقاومت در برابر شرایط محیطی مانند رطوبت و گرما و سرما ، قابلیت شسشتو و سایر موارد مهم دیگر توجه کرد. در ادامه مطالب حتما به توضیح درباره انواع سنگ های نمای ساختمانی و نکات مهم آنها خواهیم پرداخت.

بهترین سنگ نمای ساختمان

با توجه به کاربرد و ویژگی های مهم سنگ نمای ساختمان، نوبت به این طرح این سوال رسیده است که:

بهترین سنگ نمای ساختمانی باید دارای چه ویژگی ها و خصوصیاتی باشد؟

 پس برای گرفتن جواب در ادامه مطالب با ما همراه باشید …

 • سنگ نمای ساختمان باید از استحکام و مقاومت بالایی برخوردار باشد

منظور از استحکام و مقاومت سنگ نمای ساختمانی این است که در برابر شرایط جوی مانند طوفان، سیل، زلزله و سایر موارد مشابه دیگر مقاوم بوده و ضربات کمتری را به ساختمان وارد کند. مشاوران ساخت و ساز تاکید دارند که برای نمای ساختمان از سنگ هایی مانند تراورتن ، سند استون و گرانیت استفاده شود ، زیرا در کنار زیبایی از مقاومت بالایی نیز برخوردار هستند.

 • سنگ نمای ساختمانی باید متناسب با شرایط جوی و محیط استفاده گردد

در محیط هایی که به صورت سردسیری هستند برای جلوگیری از یخ زدگی و ترک برداشتن سنگ نمای ساختمان ، بهتر است از سنگی با نوع تخلخل اندک استفاده شود.

 • سنگ های ساختمان باید در مقابل تابش نور مستقیم آفتاب مقاوم باشد
 • از ویژگی تخلخل کم برخوردار بوده تا آب و آلودگی نتواند وارد بافت سنگ شود
 • به راحتی قابل برش و نصب روی نمای ساختمان باشد
 • از مقاومت بالایی در برابر باران های اسیدی برخوردار باشد

انواع سنگ ساختمان

سنگ های نمای ساختمانی از نظر جنس و نوع کیفی به دسته های زیر تقسیم می شوند که عبارتند از :

 • سنگ گرانیت

سنگ های ساختمان از نوع گرانیت در رنگ های قرمز ، سیاه ، قهوه ای ، صورتی و … موجود هستند که از درجه سختی و مقاومت بالایی برخوردار بوده و در برابر نفوذ آب نیز مقاومند و به راحتی قابلیت صیقل دادن دارند. نکته منفی در این نوع سنگ جذب بسیار کم آب است که در نتیجه ملات سیمان یا دوغاب بخوبی به آن نمیچسبد و برای استفاده در سطوح عمودی مثل دیوار خیلی مناسب نیست.

 • سنگ تراورتن

یکی از پرکاربرد ترین سنگ های نمای ساختمان ، سنگ تراورتن است که هم در فضای داخلی و خارجی ساختمان کاربرد دارد. سنگ تراورتن درخشندگی زیادی داشته و عدم وجود تخلخل موجب شده است تا در برابر شرایط مختلف جوی مقاومت بالایی داشته باشد. حتی به دلیل وجود تخلخل کم ، بهترین انتخاب برای کف پوش است زیرا از سرخوردن افراد روی آن در شرایط خیس بودن جلوگیری می کند. این نوع سنگ بالاترین مصرف در نمای سنگی ساختمان را از آن خود کرده است.

 • سنگ کوارتزیت

سنگهای نما از نوع کوارتزیت به دلیل مقاومت بالا ، در پوشش دهی دیوار ، نمای ساختمان ، کفپوش و بازسازی دیوارها بسیار کاربرد دارد. حتی معماران ساختمانی در آشپزخانه ها ، سرویس بهداشتی و پذیرایی از کوارتزت استفاده می کنند.

 • سنگ مرمر

سنگ مرمر از جنس سنگ آهکی بوده و با رنگهایی مانند قرمز ، سفید ، خاکستری ، سبز و غیره در نمای ساختمانی به کار برده می شود. از سنگ مرمر علاوه بر نمای ساختمان در مواردی مانند دکوراسیون داخلی ، کف پوش ، پله و ستون ها استفاده می شود. نوع مرغوب سنگ مرمر جزو گرانقیمت ترین سنگ های نما هستند.

 • سنگ آنتیک

سنگ نمای ساختمانی آنتیک از فرآورده های سنگ تراورتن است که برای زیباسازی دیوارها ، کفپوش و محوطه های مختلف و حتی شومینه ها و معمولا در قطعات کوچک مورد استفاده قرار می گیرد. سنگ آنتیک از مقاومت بالایی در برابر گرما، سرما، یخ زدگی و سایر موارد دیگر برخوردار هستند.

سنگ نما رومی

سنگ نمای رومی از مصالح ساختمانی مختلفی مانند سیمان سفید ، سیمان ، سنگ مرمر و گرانیت و … ساخته می شود. امروزه نمای سنگ رومی از محبوبیت و طرفداران زیادی برخوردار است که برای زیباسازی ، تزئین و طراحی نمای ساختمان ها مورد استفاده قرار می گیرد. در نمای سنگ رومی می توان از نورپردازی ها و پروژکتورهای مخصوص استفاده کرد تا جلوه خاصی به نمای ساختمانی بدهد.

قیمت سنگ نما 

قیمت سنگ نمای ساختمانی بر اساس فاکتورهای مهمی مانند ابعاد و ضخامت سنگ ، رنگ ، طرح و تنوع آن، قابلیت برش و صیقل دادن، جنس به کار رفته و میزان وفور معادن آن، محاسبه و برآورد می شود. هزینه خرید سنگ، امروزه با توجه به نوسانات بازار در قیمت سنگ نمای ساختمان، می تواند متغیر باشد.


قیمت انواع سنگ نما

قیمت سنگ تراورتن

قیمت سنگ گرانیت

قیمت سنگ مرمر

قیمت سنگ آنتیک