You are currently viewing انواع آجر ساختمانی

انواع آجر ساختمانی

یکی از مهمترین مصالح ساختمانی، آجرها می باشند که به صورت بلوک ‌های مکعبی شکل بوده و از جنس خاک رس مرغوب هستند. خشت خام آجر در کوره‌ های آجرپزی پخته شده و در طرح‌ ها و کیفیت‌ های مختلف در صنعت ساخت ‌و ساز مورد استفاده قرار می ‌گیرند. ما در این مقاله به بررسی همه جانبه‌ انواع مختلف آجر، قیمت، معرفی برندهای تولیدی در ایران و کاربرد های آن خواهیم پرداخت، پس با ما همراه باشید.

آجر چیست؟

آجرها از جمله مهمترین مصالح ساختمانی هستند که برای دکوراسیون داخلی بناها مورد استفاده قرار می‌گیرند. آجر گاها در ابعاد و شکل‌ های مختلفی بنا به نیاز مصرف کننده نیز تولید می‌شود و به دلیل هزینه مقرون به صرفه و کارایی زیاد، در اکثر سازه‌ ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

آجرها در انواع و اشکال مختلفی مانند توپر، توخالی، متخلخل و سوراخ‌دار در کوره های آجرپزی ساخته شده و برای مواردی مانند کفپوش، دیوارپوش، دیوارکشی و سایر موارد دیگر بسیار کاربرد دارند.

همراهان گرامی: هیچ نوعی از آجر برای فروش در این وبسایت موجود نیست..!

انواع آجر

آجرها از لحاظ ظاهر دارای انواع و اشکال مختلفی بوده که بر اساس همین تنوع تولید، از نظر کاربردی نیز با یکدیگر تفاوت دارند. در ادامه مطلب به توضیح کامل تر پیرامون آجر و انواع آن خواهیم پرداخت که عبارتند از :

آجر سفال

یکی از پرکاربرد ترین آجرها در صنعت ساخت و ساز، آجر سفال است که با نام آجر ایتال نیز شناخته می‌شود و دارای وزن کمی می‌باشد. آجر سفال به طور معمول در کوره های سفال پزی ساخته شده و نسبت به سایر آجرها از قیمت کمتری برخوردار بوده و سرعت ساخت و ساز بالاتری هم دارد.

شکل و نمای کلی آجر سفال به صورت بلوک های سوراخ دار است که پیمانکاران ساختمانی از این نوع آجرها به دلیل داشتن مقاومت بالا و عایق گرما و صوتی برای تیغه جداکننده و دیوارهای غیر باربر استفاده می نمایند.

در ساخت آجر سفال به تعداد ۱۰ عدد سوراخ تعبیه می‌کنند که قطر هر کدام از این سوراخ ها بین ۵٫۱ الی ۵٫۲ سانتیمتر است تا میلگردها به راحتی درون آنها قرار گرفته و مقاومت ساختمان به دلیل وجود میلگرد در برابر زلزله و تخریب بالا رود.


آجر نسوز

آجر نسوز به دلیل مقاومت بسیار بالایی که در برابر حرارت و گرما دارند، در کوره های صنعتی تولید می شوند و دارای اشکال و انواع مختلفی هستند. تا دهه ۱۹۶۰ از موادی مانند کرین و خاک نسوز در ساخت این نوع آجرها استفاده می شد، امام امروزه در پوشش داخلی کوره به ساخت آجرهای نسوز می پردازند.


آجر سفید

بسیاری از معماران و طراحان دکوراسیون داخلی ساختمان، از آجر سفید برای زیبایی و دکورسازی داخلی بنا استفاده می کنند. آجر سفید هم برای فضای داخلی و هم فضای خارجی کاربرد دارد. از میان تمامی آجرهای سفید، آجر سفید دکوراتیو به دلیل تنوع در رنگ و طرح از طرفداران و محبوبیت بیشتری برخوردار است.

پیمانکاران برای استفاده از آجر سفید در نما حتما باید از نوع نسوز آن استفاده کنند. زیرا در ساخت آجر سفید از درصد خیلی پایین آب استفاده شده تا مقاومت بالایی در برابر فرسایش و شرایط محیطی داشته باشد. آجرهای سفید در طراحی دکوراسیون داخلی و خارجی ساختمان، جلوه و زیبایی خاصی را ایجاد می کنند.


آجر گری

یکی دیگر از موارد پرکاربرد آجر در صنعت ساخت و ساز، آجر گری یا همان آجر فشاری است که از قدیمی ترین نوع آجرها می باشد. زمانی که آجر گری ساخته می‌شود در هنگام خشت زدن، گوشه های قالب آجر که به حالت گلی هستند با دست فشار داده شده و شکل می گیرند. از این نوع آجر برای تیغه چینی استفاده می شود.


آجر قزاقی

در زمان ساسانیان برای ساخت بناهای خود، از آجری به نام آجر قزاقی استفاده می کردند. این نوع آجرها کاملا به روش سنتی ساخته می شدند و با نام آجر خشتی نیز شناخته می شدند. آجر قزاقی در رنگ های متنوعی مانند پوست پیازی، قرمز و گلبهی ساخته می شدند.


آجر شیشه‌ای

آجر شیشه ای مانند یک بلوک در ابعاد و اندازه مشخصی تولید می شود که در برابر عبور مستقیم نور نیز مقاوم است و جنبه تزئینی و زیبایی دارد. آجرهای شیشه ای به صورت توخالی ساخته شده و به صورت غیر باربر مورد استفاده قرار می گیرد.

از آجرهای شیشه ای برای به کار بردن در دیوارها، سقف های شیشه ای و نورپردازی های مسیر رفت و آمد استفاده می شود.


بلوک سفال

بلوک سفال در اصل از نوع مصالح ساختمانی سنتی و قدیمی به شمار رفته که در ساخت دیوارچینی به کار استفاده دارد. بلوک سفال از خاک رس و آب در قالب های مخصوصی که سوراخ دارد ریخته شده و شکل می گیرد.

بلوک سفالی به انواع مختلفی مانند سفال تیغه، سفال سقفی، سفال فوم دار و آجر سفالی تقسیم می شود که درون همه این بلوک های سفالی ، سوراخ هایی تعبیه گشته که برای قرار دادن میلگرد و عایق حرارت و صوت کاربرد دارد.


آجرنما

از آجر نما برای نمای ساختمانها و خانه ها استفاده می شود که همچنین تنوع و طرح های مختلفی دارد که متناسب با هر نوع سلیقه ای می باشد. ابعاد آجر نما دارای انواع مختلفی می باشد که در ادامه به شرح مختصری از آنها می پردازیم :

ابعاد آجرنما

 • ابعاد cm ۲/۵×۷×۳۲ با وزن تقریبی ۹۰۰ گرم
 • ابعاد cm ۲×۴۷×۲۰ با وزن تقریبی ۲۷۰ گرم
 • ابعاد cm ۲×۴×۱۰ با وزن تقریبی ۱۴۰ گرم
 • ابعاد cm ۲×۵/۵×۱۰ با وزن تقریبی ۱۷۵ گرم
 • ابعاد cm ۲×۵/۵×۲۰ با وزن تقریبی ۳۵۰ گرم

آجر نما نسوز

آجر نما نسوز یکی دیگر از انواع مختلف آجر می باشد که مقاومت بالایی در برابر حرارت و گرما دارد. آجر نما نسوز از ترکیب خاک رسی که نسوز است با نمونه دیگری از خاک های چینی در کوره های آجرپزی تولید می شود. آجر نمای نسوز معمولا به میزان ۳۰ الی ۴۰ درصد آلومینا دارد که در کوره با دمای بالای ۱۵۰۰ درجه سانتیگراد ساخته می شود.

ابعاد آجر نسوز

آجر نسوز مانند آجرهای دیگر دارای ابعاد و اندازه های مختلفی هستند که عبارت اند از :

 • آجر نما نسوز پلاک ۷ سانت در چهار رنگ
 • آجر نما نسوز ال ۷ سانت در چهار رنگ
 • آجر نما نسوز پلاک ۴ سانت زرد ، قرمز و گلبهی
 • آجر نما نسوز پلاک نیمه ۴ سانت
 • آجر نما نسوز ال ۴ سانت زرد ، قرمز و گلبهی
 • آجر نما نسوز ال نیمه ۴ سانت
 • آجر نما نسوز پلاک ۵.۵ سانت زرد ، قرمز و گلبهی
 • آجر نما نسوز پلاک نیمه ۵.۵ سانت
 • آجر نما نسوز ال ۵.۵ سانت زرد ، قرمز و گلبهی
 • آجر نما نسوز ال نیمه ۵.۵ سانت

نمای ترکیبی سنگ و آجر نسوز

بسیاری از معماران و طراحان ساختمانی برای نمای ساختمان از ترکیب آجر نسوز و سنگ و حتی سیمان نیز استفاده می کنند. آجر نسوز و سنگ از مهمترین و متداول ترین مصالح ساختمانی هستند که در طرح ها و رنگ های متنوعی تولید می شوند.

اگر از ترکیب آجر نسوز و سنگ در نمای ساختمان استفاده شود به دلیل رنگ آجری و رنگ روشن سنگ، یک ترکیب زیبا و جلوه خاصی را به نمای ساختمان می دهد. در ترکیب آجر نسوز و سنگ به صورت افقی، برای ساختمان های کوچک و همچنین ترکیب آجر نسوز و سنگ برای ساختمان هایی با عرض بزرگتر مناسب هستند.

نمای آجر

نمای آجری ساختمان از معماری ها و طراحی های قدیمی و سنتی است که در نماد ها و بنا های ایرانی نیز قدمت زیادی دارد. امروزه در طراحی و ساخت فضای داخلی و بیرونی از نمای آجری استفاده می شود که از زیبایی و جلوه خاصی نیز برخوردار است.

افراد مختلفی بعضاً برای طراحی بخشی از دکوراسیون داخلی مکان مورد نظر خود مانند رستوران ها، کافی شاپ ها و حتی فروشگاهها از نمای آجری استفاده می کنند; زیرا استفاده از نمای آجری می‌ تواند نمای یک پارچه و شکیلی را به همراه داشته باشد.

نمای آجری مدرن

نمای آجری مدرن یکی دیگر از جذابترین و جدیدترین روش های نمای ساختمانی است که در ترکیب آن از متریال های جدید و مدرن استفاده می شود تا نما زیباتر و جذاب تر شود. معمولا در این سبک، از روش سنتی و قدیمی استفاده نگردیده و سعی بر این است که نمای ساختمان از حالت سادگی خارج شود.