You are currently viewing انواع گچ ساختمانی

انواع گچ ساختمانی

گچ و کاربردهای آن

گچ یکی از مهمترین مصالح ساختمانی است که در صنعت ساخت و ساز تقریبا بیشترین کاربرد را دارد. استفاده از گچ دارای روشها و فنون خاصی می‌باشد که حتما باید از افراد با تجربه در این زمینه بهره برد. برای آشنایی بیشتر با گچ و انواع کاربردهای آن، لیست قیمت و اجرت گچکاری در این مقاله با ما همراه باشید.

مختصری از ترکیبات بوجود آورنده و نحوه تولید گچ

در علوم شیمیایی، گچ با اصطلاح علمی کلسیم فسفات شناخته شده و دارای فرمول شیمیایی  می‌باشد. در حالت اولیه گچ مانند یک جسم شفاف بلوری است که از لایه‌های بسیار ضخیمی تشکیل شده و از معادن مختلف، توسط دستگاه‌های صنعتی استخراج می‌شود و داخل کوره در دمای ۱۸۰ درجه سانتی‌گراد حرارت می‌بیند تا به حالت گچ پودری تبدیل شود.

انواع گچ و کاربرد آنها در ساختمان

گچ مرغوب و باکیفیت باید خالی از هرگونه ناخالصی باشد تا کارایی و خواص خود را حفظ کند. گچ در مصالح ساختمانی دارای انواع مختلفی است.

انواع مختلف گچ

 • گچ سفیدکاری 

این نوع گچ نسبت به سایر گچ‌ها از قیمت پایین‌تری برخوردار بوده و بیشتر برای نازک کاری، سفید کاری و روکار مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 • گچ ساتن

معمولا برای لایه نهایی روی سطوح دیوار یا سقف، از گچ ساتن استفاده می‌شود. گچ ساتن از ترکیب گچ با موادی مانند پرلیت به دست می‌آید که در مقابل شرایط محیطی مانند رطوبت، ترک و خراشیدگی بسیار مقاوم هستند.

 • گچ گیپتون 

این نوع گچ در مراحل اولیه تولید، درون کوره با مواد افزودنی ترکیب می‌شود تا مقاومت لازم را برای پوشش سطوح سیمانی، بتنی و فومی و… را داشته باشد. گچ گیپتون از قدرت چسبندگی و گیرایی زیادی برخوردار است.

 • گچ زیپس 

این نوع گچ به رنگ سفید بوده و برای تولید سنگ گچ کاربرد دارد.

 • گچ پاششی

این نوع گچ معمولا برای پاشیده شدن روی سطوح مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد تا سطح یکدست شده و مقاومت خود را در برابر رطوبت و گرما حفظ کند. حتی در بسیاری از موارد برای سطوحی که هنوز گچ و خاک نشده‌اند و به صورت آجری، بتنی و سیمانی هستند، کاربرد دارد.

 • گچ میکرونیزه

گچ معمولی توسط آسیاب مخصوص به ذرات بسیار ریزی تبدیل می‌شود که در نتیجه گچ میکرونیزه را تولید می‌کند. این نوع گچ از کاربردهای زیادی برخوردار بوده که برای سفیدکاری، ساخت مجسمه، گچ بری و همچنین تولید گچ‌های پلیمری نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 • گچ عاج

ذراتی که در گچ عاج وجود دارند دارای بافتی نرم هستند و بیشتر برای ساخت مجسمه، قطعات از پیش ساخته شده و کشته کشی ساختمان به کار می‌رود.

 • گچ سیوا

این نوع گچ از ترکیب گچ میکرونیزه با افزودنی‌های مورد نظر به دست می‌آید و به دلیل داشتن ذرات میکرونیزه، مقاومت بالایی دارد. از گچ سیوا برای زیرکاری استفاده می‌شود و اگر سطوحی دارای گچ سیوا باشد، برای پوشاندن سطوح می‌توان از زنگ روغنی، پوشش اکریلیک و بلکا و سایر موارد دیگر استفاده کرد.

گچ برای گچ و خاک 

گچ و خاک از جمله مصالح ساختمانی است که در کارخانجات تولیدی به صورت بسته‌بندی جزئی و کلی نیز در اختیار مشتریان قرار داده خواهد شد.

از ترکیب گچ با خاک رس الک شده، ملاتی به دست می‌آید که به رنگ قهوه‌ای بوده و روی سطوح خارجی دیوار کاربرد دارد. در ترکیب گچ و خاک به همراه آب حتما باید مقدار لازم رعایت شود تا استحکام ملات حفظ شود، در غیر اینصورت اگر خاک با هر موادی ترکیب شود، استحکام و مقاومت لازم را نخواهد داشت.

بهترین گچ سفیدکاری 

بهترین گچی که برای سفیدکاری مورد استفاده قرار می‌گیرد، گچ میکرونیزه جنوب است. این نوع گچ از کیفیت بالا و ۹۵ درصد رنگ سفید برخوردار بوده و کاملا مناسب سفیدکاری است.


تشخیص سیمان سفید از گچ

یکی از راه‌های تشخیص سیمان سفید از گچ، تفاوت در نوع کاربری آنهاست. در صنعت ساخت‌ و ساز از سیمان سفید برای سفیدکاری نمای ساختمان، تهیه دوغ ‌آب، بندکشی سرامیک و کف فضای داخلی ساختمان‌ها استفاده می‌شود.

از جمله کاربردهای گچ می‌توان به مواردی شامل سفیدکاری، تمیزکاری، گچ‌بری، آجر، گچ و ماسه، عایق‌بندی، مجسمه‌سازی و سایر موارد دیگر نیز اشاره نمود.


روش تولید گچ

 • در مرحله ابتدایی، سنگ گچ را از معادن استخراج می‌کنند و به کارخانه می‌فرستند.
 • در ادامه توسط دستگاه‌های صنعتی، سنگ گچ خرد شده و به قطعات ریزتر تبدیل می‌شود.
 • قطعات کوچک‌تر به قسمت سرند منتقل شده و به دو قسمت نرم و کلوخ تقسیم می‌شوند.
 • سنگ گچ‌هایی که نرم هستند به کوره با دمای پایین و سنگ گچ‌های کلوخی به کوره با دمای بالا منتقل می‌شوند.
 • پس از پخته شدن گچ‌ها، توسط آسیاب نرم شده و پودر می‌شوند.
 • سپس در نهایت توسط سیلوهای تعبیه شده، گچ‌های پودر شده وارد بسته‌بندی‌های مخصوص می‌شوند.


قیمت گچ‌ کاری 

قیمت و تعرفه گچ‌کاری با توجه به مهارت و تخصص فرد و همچنین نوع گچ‌ کاری محاسبه می‌شود. به عنوان مثال گچ‌کاری سقف پذیرایی شامل رابیتس کاری است و فضاهایی که دارای ریزه‌کاری و نازک‌کاری هستند، دارای قیمت و هزینه متفاوتی هستند.