You are currently viewing ماسه

ماسه

ماسه و کاربرد آن در صنعت ساختمان

ماسه به عنوان یکی از مصالح ساختمانی به شمار می رود که در پروژه های ساخت و ساز کاربرد دارد. ماسه را بر اساس نوع و کاربرد آن، می توان با توجه به مواردی از جمله شکل ظاهری، اندازه و سایز ذرات ماسه و ترکیبات شیمیایی، تقسیم بندی کرد. جهت راهنمایی در خرید و شناخت بیشتر، در ادامه این مقاله به توضیحات کاملتری پیرامون ماسه و انواع آن خواهیم پرداخت.

ماسه چیست؟

ماسه در اصل از ذرات و سنگ هایی تشکیل شده است که با گذشت زمان در اثر تغییرات محیطی، ریز و خرد می شوند. از جمله موادی که در تشکیل ماسه نقش مهمی دارد، سیلیکا است. سیلیکا یکی از مواد طبیعی در محیط زیست می باشد که به طور معمول در یک چهارم پوسته زمین به راحتی قابل یافت است.

ماسه ها بر اساس نوع ساخت خود، به دو نوع طبیعی و مصنوعی تقسیم می شوند. ماسه های طبیعی مانند ماسه های رودخانه و ماسه بادی هستند که به راحتی قابل یافتن می باشند. در مقابل ماسه های مصنوعی هستند که توسط فرآیندهای مختلف، ناخالصی های ماسه گرفته شده و ساخته دست انسان هستند.

انواع ماسه

ماسه ها از نظر ظاهری و نوع ترکیب مواد شیمیایی به انواع مختلفی تقسیم می شوند که در ادامه توضیح خواهیم داد.

دسته بندی ماسه ها بر اساس نوع ساخت :

  • ماسه طبیعی : بستر دریاها و رودخانه ها
  • ماسه شسته : ترکیبی از ماسه و خاک
  • ماسه شکسته : تشکیل شده از سنگ معدنی و داشتن گوشه های تیز

دسته بندی ماسه بر اساس شکل ظاهری :

  • ماسه گرد : داشتن ظاهری گرد و دایره ای شکل
  • ماسه گوشه دار : دارا بودن استحکام و مقاومت بالا
  • ماسه شبه گرد : کاملا گرد نبوده و گاها گوشه دار هستند.
  • ماسه مخلوط : ترکیبی از شکل های ظاهری بالا


ماسه بادی

ماسه ای که از نوع بادی می باشد، به گونه ای است که در خاک نیز وجود دارد و به دلیل چسبندگی و مقاومتی که دارد در ترکیب ملات آبی و ساروج بیشترین کاربرد را دارد.

ماسه شسته

در صنعت مصالح ساختمانی، به ماسه ی شسته به اصطلاح دیگر ماسه ی دوبارشور هم می گویند. ماسه شسته ترکیبی از ماسه و خاک می باشد که در عین حال با داشتن معایبی به دلیل وجود خاک، از مزایای زیادی نیز برخوردار هستند.

اگر خاک درون ماسه شسته از مرغوبیت بالایی برخوردار نباشد، سیمان نمی تواند به راحتی در اطراف ماسه قرار گرفته و چسبندگی محکمی را ایجاد کند. بنابراین هرچه خاک درون ماسه شسته کمتر باشد، چسبندگی سیمان و ماسه هم بیشتر شده و مقاومت بتن بالاتر خواهد رفت.

ماسه دریا

ماسه هایی که در بستر دریاها و رودخانه ها هستند از نوع ماسه شسته شده و دارای سیلیکا می باشند. این نوع ماسه ها ظاهری گرد و کروی شکل دارند و به رنگ سفید خاکستری می باشند. ماسه های نوع دریا بهترین انتخاب برای صنعت ساختمان سازی هستند و در بتن ریزی برای پر کردن فضاهای کوچک و خالی مناسب می باشند.

قیمت آپارتمان