You are currently viewing مالیات خانه‌ خالی

مالیات خانه‌ خالی

طرح مالیات بر خانه‌ خالی

طرح مالیات خانه‌های خالی مدتیست که بر سر زبان افتاده است،  پانزدهم مرداد ۱۳۹۹ توسط مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید. به گفته معاون وزیر راه و شهرسازی مهمترین هدف طرح مالیات بر خانه‌های خالی این است که این واحدها وارد بازار مصرف شود. حالا فرقی نمی‌کند که خانه‌ها متعلق به افراد حقیقی یا دستگاه‌های دولتی و یا بانک‌ها باشد.
حتی برای واحدهایی در تملک دولت، دولت و بانک‌ها جریمه‌های سنگین تا دو برابر نسبت به شهروندان در نظر گرفته شده است.این طرح بر چه اساسی تعیین و محاسبه می شود؟

معاون وزیر راه و شهرسازی : ضرایب این مالیات بر اساس محاسبات سالیانه سازمان امور مالیاتی ارزیابی می شود که بر این اساس مالیات واحدهای خالی ۶ برابر مالیات اجاره آن ملک تعیین خواهد شد. نتیجه عددی حاصله بین ۱۵ تا ۳۵ درصد درآمد اجاره را شامل میشود.


 

آغاز ارسال پیامک مالیاتی به مالکان خانه‎ های خالی

به گفته وزارت راه تاکنون دو میلیون و ۷۰۰ هزار خانه خالی شناسایی شده که از این میان ۷۳۰۰۰ فرد زیر ۱۸ سال صاحب خانه‌ هستند و یک شخصیت حقوقی مالک ۲۳ هزار و ۸۰۰ واحد است!
تا اوایل مهرماه ۹۹ برای مالکان ۱۰۰ هزار واحد پیامک ارسال خواهد شد و این افراد باید در سامانه املاک، وضعیت واحد خود را مشخص کنند. اولین لیست خانه‌های خالی در شهریور به سازمان مالیات تحویل می‌شود.استثنا در مالیات بر منازل خالی از سکنه

طبق قوانین وضع شده هر سرپرست خانواده می تواند علاوه بر خانه ای که اقامت اصلی وی میباشد تنها یک مسکن دیگر در شهر دیگری در تملک خود داشته باشد که حتی اگر خالی باشد از آنجا که اقامت فرعی خانواده محسوب می شود معاف از مالیات بر خانه های خالی باشد. همچنین خانه های خالی در شهرهای زیر صد هزار نفر جمعیت و روستاها نیز از این مالیات معاف است.مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی با بیان اینکه روزانه ۱۰۰ هزار پیامک به مالکان بیش از یک خانه ارسال می‌کنیم گفت: به این افراد دو هفته فرصت می‌دهیم که با خوداظهاری وضعیت خالی بودن یا دارای ساکن بودن واحدهای خود را اعلام کنند./ ایسنا


۱.۵ میلیون نفر در کشور بیش از یک خانه دارند

وزیر راه و شهرسازی:
یک و نیم میلیون مالک، که بیش از یک‌ واحد آپارتمانی یا خانه دارند، شناسایی شدند که برایشان پیامک ارسال شده و در آستانه بازخوردگیری هستیم و مخاطبین، هم به سایت مراجعه می‎کنند و هم به پیامک‎ ها پاسخ می‌دهند.


روش اخذ مالیات از خانه های خالی

با توجه به عملیاتی شدن طرح مالیات خانه‌ خالی که برای مالکان واحدهای مسکونی واقع در کلیه شهرهای بالای صد هزار نفر جمعیت اجرا میشود، اگر واحد مسکونی این افراد در هر سال مالیاتی، در مجموع بیش از چهار ماه بدون سکنه باقی بماند، به عنوان خانه خالی شناسایی شده و به ازای هر ماه (بیش از زمان مذکور)، به صورت ماهانه مشمول مالیاتی بر مبنای مالیات بر درآمد اجاره خواهد شد.

واحدهای نوساز پس از دوازده ماه و در پروژه های انبوه سازی پس از هجده ماه از پایان مهلت اتمام عملیات ساختمانی مندرج در پروانه ساخت موضوع ماده (۱۰۰) قانون شهرداری، مشمول مالیات موضوع این ماده می‌شوند. لازم به ذکر است که در لایحه بودجه سال۱۴۰۰ هم درآمد ۲۰۰ میلیارد تومانی از اخذ مالیات از خانه های خالی پیش بینی شده است.

البته نحوه شناسایی بدین شکل است که مالکان واحدهای مسکونی در تمام مناطق کشور اعم از شهری و روستایی موظفند اطلاعات املاک مسکونی تحت تملک خود را با تعیین نوع کاربری (مسکونی، اداری، تجاری) حداکثر ظرف مدت دو ماه پس از انتشار دستورالعمل مربوطه، در سامانه ملی املاک و اسکان کشور ثبت نمایند.

قیمت آپارتمان