You are currently viewing کاشی سرامیک

کاشی سرامیک

کاشی و سرامیک

امروزه هر ساختمانی که پا می گذارید قطعا ردپایی از کاشی و سرامیک مشاهده خواهید کرد. کاشی و سرامیک قابلیت چسبیدن روی دیوار یا کف را دارد و از نظر ظاهری ممکن است شبیه یکدیگر باشند، اما در مواردی نیز با هم تفاوت دارند.

در این مقاله به شناخت تنوع و تفاوت در کاشی و سرامیک، کاربردهای آنها ، محل مصرف ، ابعاد، جنس و سایر موارد دیگر خواهیم پرداخت.

کاشی چیست؟

کاشی در دسته بندی محصولات سفالی یا سرامیکی قرار می گیرد که در قسمت های مختلفی از سازه مانند سرویس بهداشتی و حمام، آشپزخانه و … کاربرد دارد. ابتدا برای بار اول نام کاشی از اوایل دوره اسلامی در شهر کاشان که مرکز سفال سازی بود شکل گرفت.

در بازار کاشی و سرامیک، کاشی دارای انواع مختلفی می باشد که نوع لعاب به کار رفته در آن می تواند موجب تمایز جنس، کیفیت و ارزش نوع کاشیها شود. هرچه میزان تخلخل در لعاب کاشی بیشتر باشد درجه کیفیتش پایین تر خواهد آمد.

رنگی که در کاشی به کار می رود، می تواند وارد لعاب کاشی شده و از رنگ های طبیعی مانند خاک رس، یا رنگدانه های دیگر استفاده کرد که حتما باید قبل از پخت کاشی، به خاک آن اضافه گردد. در برخی از موارد می توان رنگ هایی مانند سیلیکات سرب و رنگدانه ها را روی لعاب کاشی اضافه نموده و مجددا درون کوره قرار داد تا پخته شود. کاشی هایی که در بازار موجود هستند در رنگ، جنس و کیفیت دارای تنوع زیادی هستند.

سرامیک چیست؟

سرامیک یکی از انواع کاشی می باشد که در اصل به عنوان کفپوش و یا پوشش دهی برای سطح زمین بکار می رود. سرامیک ها به دلیل ویژگی جذب پایین آب و مقاومت بالا کاربرد زیادی در صنعت ساخت و ساز دارند. در ابتدا سرامیک از یک واژه یونانی به نام Keramikos ریشه گرفته است و در زبان فارسی به سفال گری معنا می شود.

کارخانجات برای تولید سرامیک از موادی مانند خاک رس، کائولینت ، اکسید آلومینیوم ، کاربید سیلیکون ، کاربید تنگستن و… استفاده میکنند. در اصل باید تمامی موادی که مطرح شد به حالت خمیری تبدیل شده و داخل قالب های مخصوص ریخته شوند. در نهایت قالب ها باید درون دستگاه خشک کن قرار گرفته تا شکل قالب مورد نظر را به خود بگیرند. سپس وارد کوره مخصوص کاشی پزی می شوند و تمام….

در ساخت سرامیک ها معمولا از یک لایه لعاب به عنوان ضد آب، تزئینی ، براق شدن و یا رنگی کردن آن استفاده میگردد. تمامی لایه های لعاب می توانند در دو بخش یعنی قبل از پخت و یا بعد از پخت خمیر اصلی، روی سرامیک ریخته شوند و در نهایت حرارت داده شده تا پخت دوم که همان پخت اصلی می باشد صورت بگیرد.

با توجه به وجود دستگاه ها و کوره های پخت سرامیک پیشرفته، تنوع و طرح های زیادی در بازار سرامیک موجود هستند که در بر گیرنده سلیقه های مختلف مشتریان می باشند.

سرامیک کف

سرامیک ها در طرح و نوع از تنوع بسیار بالایی برخوردار هستند که مناسب هر نیاز و سلیقه ای تولید می شوند. اما در انتخاب سرامیک کف باید عوامل مهمی را مانند جلوگیری از لغزش در هنگام رفت و آمد، دوام و پایداری ، جذب راحت آب و سهولت در تمیز کردن و … را در نظر گرفت. سرامیک های کف از جنبه های مختلفی مورد بررسی قرار می گیرند که مهمترین آنها از نظر جذب آب، صافی و براقی سطح و دمای حرارت پخت هستند.

مدل کاشی سرامیک

مدل های کاشی و سرامیک بهتر است با توجه به نوع کاربری آن ها و تناسب با محیط مورد نظر انتخاب شوند. خیلی از محصولات کاشی و سرامیک ترکیبی از هنر ایرانی اسلامی بوده و گاها برخی از آنها مدرنیته شده و سبک جدیدی دارند. حتی در انتخاب مدل کاشی و سرامیک می توان از ترکیب رنگ های متضاد استفاده کرد تا فضای محیط را از حال سکون و سردی خارج نمود.

انواع سرامیک

  • سرامیک طرح پارکت

از سرامیک طرح پارکت برای طراحی و دکوراسیون داخلی ساختمان ها استفاده می شود. سرامیک های طرح پارکت شباهت بسیار نزدیکی با کفپوش های چوبی دارند که امروزه در بازار ساخت و ساز ملک، از مدل ها و تنوع بسیار بالایی برخوردار هستند.

  • سرامیک طرح سنگ

سرامیک هایی که تحت عنوان سرامیک طرح سنگ در بازار موجود هستند، شامل طرح هایی می باشند که گویی روی سطح آنها از سنگ های ریز و درشت استفاده شده است و خاصیت سه بعدی را ایجاد می کنند. سرامیک های طرح سنگ دارای قیمت های متفاوتی هستند که بسته به دوام، کیفیت و طرح و جنس به کار رفته در آنها می تواند متغیر باشد.

  • سرامیک طرح چوب

یکی از پرطرفدار ترین سرامیک ها ، سرامیک طرح چوب است که بیشتر در خانه ها و مراکز اداری کاربرد دارد. در نگاه اول، طرح چوب به کار رفته در سرامیک، مانند چوب طبیعی است، در صورتی که لایه ای روی سرامیک حک خواهد شد که انگار جنس چوبی داشته و جذابیت و جلوه خاصی را در محیط داخلی تداعی میکند. سرامیک طرح چوب در کنار زیبایی ، دوام و مقاومت بالایی نیز دارد که می توان به جای دکور چوبی از آن استفاده کرد.

  • سرامیک طرح پذیرایی

سرامیکی که درون محیط پذیرایی در خانه به کار برده می شود، یکی از مهم ترین عامل های زیبایی و جلوه پذیرایی به شمار خواهد رفت. یعنی هر چه سرامیک پذیرایی از طرح و نقش بهتری برخوردار باشد، جلوه و زیبایی بیشتری به دکوراسیون داخلی خواهد داد.

در انتخاب سرامیک طرح پذیرایی باید دقت کرد تا با محیط زیست سازگار بوده و به راحتی قابل شستشو و تمیز شدن باشد. یکی از مهم ترین عامل ها در انتخاب سرامیک طرح پذیرایی این است که در مصرف انرژی صرفه جویی کرده و بهینه عمل کند و همچنین قابلیت بازسازی و ترمیم نیز داشته باشد.

  • کاشی و سرامیک آشپزخانه

کاشی و سرامیکی که درون آشپزخانه به کار می رود کاملا باید متناسب با طرح آشپزخانه بوده و فضایی مدرن و دلخواه را به همراه داشته باشد. بسیاری از طرح ها و مدل های کاشی و سرامیک آشپزخانه از طرح های جدید و مدرن نشات می گیرد که در کاتالوگ تمامی تولید کنندگان کاشی و سرامیک موجود هستند.

  • کاشی استخر

علت تمایز کاشی استخری با سایر کاشی های دیگر ، تفاوت در قدرت جذب بالای آب است. کاشی استخر باید حتما جذب آب صفری داشته باشد و در برابر سرما و یخ زدگی مقاوم باشد تا به هیچ وجه از کف استخر جدا نشود.

از جمله کاشی هایی که در استخر قابلیت استفاده دارد می توان به کاشی های شیشه ای، سنگ طبیعی، کاشی های پرسلانی و کاشی های موزاییکی اشاره نمود. در هنگام نصب کاشی استخر حتما باید به نکاتی مانند آب بندی و نصب صحیح کاشی توجه داشت.

خرید کاشی و سرامیک

در خرید کاشی و سرامیک حتما باید به ویژگی ها و عوامل مهمی مانند نوع کاربری در محیط های مختلف، قیمت خرید و مقرون به صرفه بودن آن، کیفیت کاشی و سرامیک، طرح های متنوع و رنگ بندی آن با توجه به نوع کاربری محل توجه نمود.

بسیاری از کاخانجات تولید کاشی و سرامیک، سایتی اینترنتی دارند که روی آن اطلاعات جامع و کاملی در ارتباط با موجودی کالاهای خود به همراه مشخصات و قیمت های محصولات قرار می دهند. حتی در سایت های خرید اینترنتی می توان تمامی کالاهای کاشی و سرامیک را بر اساس میزان خرید و رضایت از آن و همچنین از نظر قیمت مقایسه کرد و در نهایت خریداری نمود.

قیمت کاشی و سرامیک

لیست قیمت کاشی و سرامیک در هر مرکز تولید کننده ای می تواند متغیر باشد. زیرا قیمت کاشی و سرامیک با توجه به نوسانات بازار ، کیفیت کالا و طرح به کار رفته در آن باید محاسبه شود. بعنوان مثال: خیلی اوقات در یک برند مشخص و یک طرح از محصولی واحد، با مقوله ای بنام کاشی درجه یک و یا درجه دو و سه مواجه می شوید. این درجه بندی برای یک نوع محصول، بیشتر میتواند نشان از کیفیت متفاوت در لعاب، لب پر بودن، گونیا نبودن زوایا، غیر مسطح بودن و حتی ابعاد غیر هم اندازه در آن محصول باشد. پس هنگام خرید حتما به درجه بندی کاشی سرامیک دقت کنید.