You are currently viewing گلهای آپارتمانی

گلهای آپارتمانی

آشنایی و خرید گلهای آپارتمانی

بسیاری از افرادی که در آپارتمان‌ها زندگی می کنند علاقه زیادی به پرورش و نگهداری از گلهای آپارتمانی دارند. آپارتمان  به دلیل فضای محدود و بسته ای که دارد، با استفاده از انواع گلهای زیبا دارای فضایی صمیمی‌تر و دوست داشتنی خواهد شد.

پرورش و نگهداری از گیاهان آپارتمانی دارای نکات و شرایط خاصی است که حتما باید رعایت شوند تا گیاهان بتوانند شادابی و ظرافت خود را حفظ نمایند. در این پست از سایت آشیونه به نکات مهم در ارتباط با شناخت گل های آپارتمانی و نحوه نگهداری از آنها خواهیم پرداخت.

یکی از مهمترین راه های ایجاد نشاط و سرزندگی در منزل خود، پرورش و نگهداری از گل است. انواع گل های آپارتمانی، قابل استفاده برای هر نوع فضا و متراژی از منزل هستند. وجود گل و گیاه در محیط بسته خانه، تاثیر بسزایی در تسکین استرس و ناراحتی های روحی داشته و موجب آرامش اعضای خانواده می گردد.

از دیگر مزایای استفاده از انواع گل های آپارتمانی، پاکسازی فضای داخل خانه از آلودگی می باشد. افرادی که از بیماری های تنفسی رنج می برند، بهتر است انواع گل های زیبای آپارتمانی را تهیه کرده و از آنها در جهت سلامتی و تقویت روحیه خود استفاده نمایند. در ادامه مطالب با انواع گلهای آپارتمانی و نحوه نگهداری از آنها آشنا خواهیم شد.

دسته بندی محصولات

 

انواع گل آپارتمانی

گل شفلرا

متداول ترین و بهترین گل های آپارتمانی، گل شفلرا است که در تمامی فصول سال شادابی و سرسبزی خود را حفظ خواهد کرد. گل شلفرا را می توان در جایی قرار داد که سایه است و حتی در مقابل نور غیر مستقیم نیز می توان نگهداری کرد.

گل آپارتمانی شلفرا در زمستان به یک بار آب دادن در هفته و در تابستان به دو بار آب دادن در هفته نیاز دارد. برای قلمه و پیوند زدن حتما باید فرد باتجربه این کار را انجام داده و نباید مقابل تابش مستقیم خورشید قرار گیرد، زیرا زرد و پژمرده خواهد شد.

گل  بنجامین

گل آپارتمانی بنجامین مانند یک درختچه بوده که ظاهری شیک و جذاب دارد و در انواع مختلفی پرورش داده می شود. این گل دارای برگ های بیضی شکل و نوک تیز است که شرایط نگهداری و مراقبت سخت تری نسبت به سایر گل های آپارتمانی دیگر دارد. برای قلمه زدن گل بنجامین می توان از روش های مختلفی مانند پیوند قلمه ساقه و خواباندن هوایی استفاده نمود.

گل سینکونیوم

یکی از بهترین گل های آپارتمانی، گل سینکونیوم است که در کنار جذابیت ظاهری، شرایط نگهداری و مراقبت آسانی دارد. نیاز به آبیاری کمتری داشته و تنها با کمی اسپری کردن آب روی برگ های آن می توان به گل شادابی و نشاط بخشید.

گل سینکونیوم نیاز به تابش مستقیم آفتاب ندارد زیرا ممکن است برگهایش زرد شده و بسوزد. در این صورت می توان از نور غیرمستقیم نیز استفاده نمود. برای تکثیر و قلمه زدن گل سینکونیوم می توان ساقه ای را جدا کرده و درون آب قرار داد تا ریشه و جوانه بزند و سپس داخل خاک کاشت.

گل سانسوریا

از پر طرفدارترین گل های آپارتمانی، گل سانسوریا است که بهترین گزینه برای پاکسازی هوای منزل بوده و شرایط نگهداری آسانی هم دارد. گل سانسوریا بهتر است درون گلدان بزرگ قرار نگیرد و برای آب دادن حتما باید توجه داشت که خاک گلدان کاملا خشک شده باشد. گرما و سرمای زیاد در محیط نگهداری گل سانسوریا موجب می شود تا برگ های آن لوله شده و در نتیجه طراوت خود را از دست بدهد.

گل برگ بیدی

گل آپارتمانی برگ بیدی، ظاهری زیبا و مقاومت بالایی دارد و با هر شرایط محیطی و دمایی سازگار است. شاخه های گل برگ بیدی به صورت آویزان آرایش یافته و به همین علت، مناسب برای نگهداری در ارتفاع زیاد می باشد. در تکثیر و پرورش گل برگ بیدی می توان از روش قلمه زدن استفاده نمود. توجه نمایید که آب دادن به این گل می بایست هفته ای ۲ بار صورت بگیرد.گل‌های آپارتمانی مقاوم

این گلها دارای تنوع زیادی در مدل و ظاهر خود هستند و کاملا مناسب برای محیط و فضای داخل آپارتمان انتخاب شده‌اند. اما در این میان با توجه به فضای محدود داخل آپارتمان و نور کم می توان از گل های آپارتمانی مقاوم استفاده نمود که در ادامه به معرفی آنها خواهیم پرداخت.

از جمله گل های آپارتمانی مقاوم شامل :

 • گل آگلونما ( گل چینی ) : همیشه سبز ، مقاوم و نیاز به نور کم
 • گل بونسای فیکوس : مقاوم و نیاز به نور غیر مستقیم و آبیاری کمتر
 • گل پوتوس : معروف به تصفیه کننده هوای داخل آپارتمان
 • گل برگ عبایی : دارای برگ های پهن و بزرگ، نیاز به نور و آب کم
 • گل برگ انجیری : دارای برگ های بلند با ارتفاع زیاد، نیاز به نور و آبیاری کم
 • گل برگ قاشقی : دارای شرایط نگهداری و مراقبت آسان، نیاز به آبیاری و نور کم در حد نور مهتابی
 • گل کاکتوس : مقاوم ترین گل آپارتمانی و عدم نیاز به نور مستقیم آفتاب
 • گل زبان مادر شوهر(ماری) : مناسب برای محیط با دمای ۱۵ الی ۳۰ درجه، نیاز به نور و آبیاری کم
 • گل لاکی بامبو : دارای اهمیت زیاد در چیدمان منزل، مناسب برای محیط با نور کم و حتی تاریک
 • گل بنجامین : از بهترین گل های آپارتمانی، مناسب برای فضای پشت پنجره و نور غیر مستقیم آفتاب
 

نکته های مهم درباره خرید گل آپارتمانی

قبل از خرید گل آپارتمانی، لازم است تمامی شرایط فضای آپارتمانی خود را بسنجید و با توجه به ویژگی ها و شرایط منزل خود نسبت به خرید گل های آپارتمانی اقدام نمایید.

 از جمله نکات و مواردی که در هنگام خرید گل های آپارتمانی مهم است عبارتند از :

 • شرایط مکانی آپارتمان خود را بسنجید. اگر نور آپارتمان شما کم می باشد بهتر است گل هایی را خریداری کنید که در سایه یا نور کم نیز رشد می کنند.
 • متراژ و فضای قرارگیری گل را در نظر بگیرید. اگر فضای بزرگتری دارید می توانید از گل های بزرگ استفاده کنید و یا چندین گل کوچک بخرید.
 • از خاک مناسب برای هر گل آپارتمانی استفاده کنید. سه نوع خاک برای گل وجود دارد : خاک رسی، خاک گلدانی و خاک شنی.
 • در زمان خرید گل ، حتما از شرایط و شیوه نگهداری و مراقبت از گل آگاهی پیدا کنید.
 • تمامی مواردی که در نابودی و از بین رفتن گل مانند زرد شدن، فشرده شدن ریشه و نابود شدن آن، آفت، پژمرده شدن و… را در هنگام خرید گل آپارتمانی از فروشنده بپرسید تا مدت زمان بیشتری دوام داشته باشد.
 • سعی کنید گل های دارای غنچه را انتخاب نمایید، زیرا روند باز شدن غنچه و گل دادن بهتر است در منزل صورت گیرد تا گل، مدت زمان بیشتری سرزنده باقی بماند.
 • حتما نسبت به شرایط آب و هوایی محل زندگی خود، گل مورد علاقه خود را انتخاب کنید.
 • می توانید از کارشناسان و مشاوران در زمینه گیاه شناسی در زمینه خرید گل آپارتمانی کمک بگیرید.