تمیز کردن یخچال

تمیز کردن یخچال

نحوه تمیز کردن یخچال 

یکی از مهمترین وسایلی که در آشپزخانه از اهمیت زیادی برخوردار است، یخچال می باشد و به دلیل نگهداری مواد غذایی، همیشه باید یخچال تمیز و مرتب باشد. اما این سوال در ذهن ایجاد می شود که چگونه می توان یخچال را تمیز و مرتب کرد؟ در این پست از سایت می خواهیم به تمامی نکاتی که در تمیز کردن یخچال حایز اهمیت است بپردازیم. پس تا انتهای مطالب با ما همراه باشید.

قبل از تمیز کردن یخچال، حتما باید تمامی وسایل و مواد غذایی های درون یخچال را خالی کرد تا فضای بیشتری برای تمیزکاری وجود داشته باشد. در ابتدا باید تمامی قسمت‌ها و کشوها و قفسه های یخچال را با دستمال تمیز، گردگیری کرده و سپس با استفاده از مواد شوینده، ضدعفونی نمود.

تمیز و ضد عفونی کردن فضای داخل یخچال

برای تمیز شدن و ضد عفونی کردن بهتر یخچال، می توانید مقداری جوش شیرین، آب لیمو ترش و آب جوش را ترکیب کرد و با استفاده از اسفنج، تمامی قسمت های مختلف یخچال را شسته و با دستمال تمیز، همه جای یخچال را خشک نمود.

از بهترین مواد شوینده و ضد عفونی کننده های طبیعی، ترکیب سرکه سیب با آب گرم است. درب یخچال به دلیل قفسه داشتن و مشبک بودن، بیشتر زمان می برد و علاوه بر ترکیبات بالا، می توان از خمیر دندان هم استفاده کرد، تا فضای یخچال خوشبو شده  و سفیدی و تمیزی بی نظیری را ملاحظه کنید.

تمیز کردن فیلترها

اگر یخچال دارای فیلتر آب و یخ باشد، حتما باید این فیلترها هر ۶ ماه یکبار عوض شده تا طعم آب و یخ عوض نشود. برای این کار بهتر است افرادی با تجربه به تعویض فیلتر بپردازند تا مشکلی برای یخچال پیش نیاید.

شستن یخچال با شلنگ آب

برای تمیز کردن یخچال اصلا نباید از شلنگ آب استفاده نمود، زیرا موتور و دستگاه کندانسور که پشت یخچال قرار دارد، ممکن است آسیب دیده و یخچال از کار بیفتد. برای تمیز کردن سطوح خارجی یخچال، میبایست از دستمال تمیز و مرطوب استفاده گردد.

علت زرد شدن یخچال

علت زرد شدن یخچال 

معمولا یخچال های سفید با گذشت زمان دچار زردی می شوند و یا لکه های زرد روی آنها ایجاد می شود. علت زرد شدن یخچال می تواند مواردی مانند ماندگاری زیاد لکه‌ها و چربی‌ها روی یخچال، قرار گرفتن در معرض تابش شدید نور خورشید، باقی ماندن مواد غذایی یا مواد شوینده روی یخچال و … باشد.

یکی از بهترین و ساده‌ترین روشها برای از بین بردن زردی یخچال، استفاده از الکل و یا پاک کننده های چند منظوره ضعیف مانند شیشه پاک کن اتک(فقط محلول سبز رنگ) می‌باشد که به راحتی در دسترس عموم هستند.

برق انداختن یخچال سفید

یکی از بهترین راه‌ها برای درخشان کردن و برق انداختن یخچال سفید، استفاده از پاک کننده های زیر می‌باشند:

 • تهیه کردن مخلوطی از مایع ظرفشویی و آب گرم
 • مخلوطی از سرکه سیب و آب گرم
 • پاک کننده های چند منظوره مخصوص برق انداختن یخچال سفید
 • استفاده از الکل برای پا کردن چربی
 • مخلوطی از مایع ظرفشویی و جوش شیرین

تمامی فضاهای یخچال سفید را می توان با استفاده از محلول های پاک کننده بالا تمیز کرد و برق انداخت. اگر لکه های چربی روی یخچال زیاد باشد، می توان یک ترکیبی غلیظ از پاک کننده های بالا را تهیه نمود و به تمامی قسمتها زد و پس از گذشت چند دقیقه، لکه‌ها را پاک کرد.

برای برق انداختن یخچال سفید، محلول های سرکه سفید و سرکه سیب را می توان روی یک دستمال اسپری کرده و تمامی قسمتها را تمیز نمود، سپس با یک دستمال تمیز و مرطوب، تمامی اجزای تمیز شده را پاک کرده تا خشک شوند.

چگونه درب یخچال را تمیز کنیم؟

تمیز کردن درب یخچال به دلیل اینکه در دید و ظاهر همه است، اهمیت زیادی دارد و بیشتر از قسمت های دیگر، کثیف می شود.

برای تمیز کردن درب یخچال می توان یکی از روشهای زیر را بکار برد:

 • محلول آب لیمو و آب گرم به راحتی می تواند لکه های سخت و چربی را از روی درب یخچال پاک کند.
 • یکی دیگر از پاک کننده های معروف، الکل است که خاصیت لکه بری قوی دارد و درب یخچال را به خوبی پاک می کند.
 • سرکه سیب یا سفید را می توان با آب گرم مخلوط کرده و روی درب یخچال اسپری نمود و سپس توسط یک دستمال نخی، درب یخچال را تمیز کرد.

توجه داشته باشید که برای تمیز کردن درب یخچال، اصلا از اسکاچ زبر و سیم ظرفشویی استفاده نکنید، زیرا موجب ایجاد خط و خش روی درب یخچال می شود.

برق انداختن یخچال سفید

تمیز کردن لاستیک درب یخچال 

لاستیک و نوارهایی که داخل یخچال به کار می رود، حتما باید سالم باشند، زیرا طراحی و کاربرد لاستیک درب یخچال به صورتی است که مرز میان یخچال و فریزر و فضای داخلی یخچال با فضای بیرون است تا از خارج شدن هوای سرد یخچال جلوگیری کند. اساس کار لاستیک درب یخچال مانند درزگیر می‌باشد. اگر لاستیک و نوارها سالم نباشند، یخچال به خوبی خنک نشده و مصرف انرژی بیشتر خواهد شد.

در ابتدا باید برای تمیز کردن لاستیک درب یخچال، برق را قطع کرده و پیچ و مهره های متصل شده را جدا نمود. در مواقع نیاز می توان تمامی لاستیک های درب یخچال را با روغن لیمو، روغن معدنی یا انواع دیگر روغن ها پاک نمود تا بهتر کار کنند.

از جمله راهکارهای مفید برای تمیز کردن لاستیک درب یخچال روش های زیر است که شامل:

 • اسپری کردن محلول سرکه و آب به لاستیک های درب یخچال و پاک کردن درز آن با مسواک یا اسفنج
 • اسپری کردن محلول جوش شیرین و آب و پاک کردن لاستیک با اسفنج و دستمال
 • اسپری کردن مایع سفید کننده ( وایتکس ) و آب و پاک کردن صحیح لاستیک‌ها با دستمال
 • محلول آب و پودر صابون و پاک کردن جرم ها با دستمال تمیز کننده